Nagły przyrost masy ciała przy chorobie Hashimoto.

1 odpowiedzi
Hashimoto zdiagnozowane w styczniu br., od lutego przyjmuję leki. Od tamtej pory przytyłam, brzuch stał się wzdęty, nagromadzil się tłuszcz, na pośladkach i udach cellulit. Odzywiam się wg mojej opinii zdrowo, 5 posiłków dziennie - jak przed diagnozą, regularnie ćwiczę, spędzam aktywnie czas. Dodam, że przed leczeniem miałam dobrą sylwetkę, jędrne ciało, brzuch calkiem plaski. Byłam zadowolona ze swojego wyglądu. Teraz taka zmiana. Jestem przerażona. Proszę o radę.
Dzień dobry. Niestety, leki hormonalne mogą działać właśnie w taki sposób - sprzyjać przyrostowi masy ciała, a właściwie tkanki tłuszczowej. Jednak to nie musi być jedyna przyczyna. Należy postawić pytanie(-a): czy Pani jadłospis jest odpowiednio skomponowany kalorycznie i posiada optymalny rozkład białka, tłuszczów i węglowodanów, czy pojawiają się tam pełnowartościowe - ujęte w zasadach zdrowego odżywiania - produkty i czy posiada Pani odpowiednią ilość aktywności fizycznej w odniesieniu do obecnego sposobu żywienia.

5 posiłków dziennie to odpowiednia ilość, ale każdy z nich powinien dostarczać odpowiedni dla siebie % całodziennej energii i powinny pojawiać się co 3-4 godziny (śniadanie w ciągu pierwszej godziny od pobudki, kolacja na 2-3 godziny przed snem); podstawą diety powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, a należy unikać słodyczy, fast-food'ów i wysoko przetworzonych produktów. Poza tym dieta powinna mieć przewagę tłuszczów roślinnych kosztem zwierzęcych. Ważne jest również odpowiednie spożycie płynów. Jeśli chodzi o techniki kulinarne powinno dominować gotowanie tradycyjne i na parze oraz pieczenie (najlepiej w folii), a sporadycznie smażenie.

Można powiedzieć, że przy niedoczynności tarczycy wszystko "zwalnia" więc odpowiedni dobór diety jest tym bardziej ważny.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Jacek Zieleniewski

Jacek Zieleniewski

Endokrynolog, Internista

Płock

Dominika Bzymek

Dominika Bzymek

Dietetyk

Katowice

Elżbieta Rusiecka-Kuczałek

Elżbieta Rusiecka-Kuczałek

Endokrynolog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 84 pytań dotyczących usługi: choroba Hashimoto
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.