Od 2 miesięcy cierpię na dziwne dolegliwości. Jestem osłabiony, ciągle podenerwowany bez powodu. Mam

2 odpowiedzi
Od 2 miesięcy cierpię na dziwne dolegliwości. Jestem osłabiony, ciągle podenerwowany bez powodu. Mam częste napady panicznego strachu o własne zdrowie. Odczuwam dziwne bóle, ukłucia w okolicach klatki piersiowej, trwające sekundę czasem kilka sekund, suchość w gardle, pocą mi się dłonie. Lekarz stwierdził nerwicę i zapisał Pramolan 50 mg w dawce 2X1. Używam ten lek od 2 tygodni, ataki strachu częściowo ustąpiły ale bóle pozostały. Czy to naprawdę nerwica i czy po tym leku wyzdrowieje w pełni i kiedy to nastąpi.
Szanowny Panie,
Dolegliwości, które Pan opisuje rzeczywiście są charakterystyczne dla nerwicy, a inaczej mówiąc - dla zaburzeń lękowych. W ich przebiegu mogą pojawiać się objawy somatyczne, takie jak np. bóle w klatce piersiowej. Myślę, że w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem byłoby porozmawianie z lekarzem prowadzącym o swoich wątpliwościach i ewentualna konsultacja kardiologiczna. Dobrym pomysłem może być również konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą.

Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Michał Wiśniewski - psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie, objawy zaburzeń lękowych zazwyczaj obejmują szereg różnych doznań somatycznych, dla większości osób nieprzyjemnych. Mogą być to między innymi właśnie te objawy, które wymienił Pan w swoim zapytaniu. Poza tymi, które Pan opisuje mogą wystąpić również: wrażenie duszności, kołatania serca, mrowienia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zawroty głowy, stałe uczucie napięcia.
Leczenie farmakologiczne jest jedną z możliwości w leczeniu zaburzeń lękowych. Czytam, że ma Pan wątpliwości odnośnie swoich dolegliwości fizycznych, Pana lekarz prowadzący prawdopodobnie najlepiej będzie potrafił wyjaśnić Panu niepokojące Pana kwestie i udzielić ewentualnie dalszych wskazówek diagnostycznych czy zaleceń do leczenia.

Poza farmakoterapią , w przypadku zaburzeń lękowych jedną ze skutecznych metod leczenia jest psychoterapia. Zazwyczaj w procesie terapii pacjent z terapeutą pracują nad rozumieniem problemu i wypracowaniem strategii ukierunkowanych na zgłaszany problem. Warto pamiętać również o tym, że lęk pomimo nieprzyjemnych doznań jest emocją, a emocja nie może zagrozić naszemu życiu czy zdrowiu.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Emilia Misiaszek

Eksperci

Arkadiusz Siekierzycki

Arkadiusz Siekierzycki

Psycholog, Psychoterapeuta

Szczecin

Elżbieta Brodnicka

Elżbieta Brodnicka

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Karolina Umińska

Karolina Umińska

Psycholog, Psycholog dziecięcy

Katowice

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.