Od dwóch miesięcy nie mogę normalnie funkcjonować przez objawy somatyczne nerwicy lekowej tzn:drętwi

3 odpowiedzi
Od dwóch miesięcy nie mogę normalnie funkcjonować przez objawy somatyczne nerwicy lekowej tzn:drętwienie twarzy,zawroty głowy,drżenie całego ciała,silne pobudzenie i natrętne myśli że zaraz coś mi się stanie.Utrudnia mi to bardzo życie codzienne.Czekam na wizytę do lekarza psychiatry,a do tej pory chciałabym się dowiedzieć jak sobie z tym radzić,jak sobie pomóc?Dodam że jestem samotną matką trójki dzieci i osobą pracującą zawodowo,ostatnie dwa miesiące funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki lekowi afobam.Proszę o pomoc.
Dzień dobry, objawy somatyczne, które Pani opisuje są wynikiem zaburzeń lękowych. Dobrze, że umówiła się Pani do lekarza. Poradzenie sobie z zaburzeniami lękowymi wymaga treningu i zmiany w strukturze myślenia. Najskuteczniejszą terapią, potwierdzoną naukowo w leczeniu tego typu zaburzeń jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Sugeruję skorzystać z konsultacji terapeuty, pracującego metodami poznawczo-behawioralnymi, może Pani też dopytać lekarza o możliwość skorzystania z takiej pomocy ( również na NFZ) w okolicy zamieszkania. Tymczasowym rozwiązaniem może też być zakupienie jakiejś literatury dla pacjenta, jednak nie zastąpi ona wizyty u psychologa, który poza edukacją nt choroby i uczeniem metod radzenia sobie z lękami, wyjaśnia napotykane przez pacjenta trudności. Powodzenia :)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dolegliwości, których Pani doświadcza mają podłoże w Pani psychice - przeżywanych emocjach, sposobie myślenia o sobie i świecie. Proponuję spotkanie z psychoterapeutą, z którym wspólnie spróbuje Pani zrozumieć sens aktualnych trudności oraz znajdzie Pani sposób ich rozwiązania. Leki w tym wypadku pomogą jedynie doraźnie.
Powodzenia!
Witam serdecznie. Często zaburzenia lękowe manifestują się licznymi dolegliwościami somatycznymi. Trudno jest podać Pani jakiś uniwersalny sposób radzeni sobie z nimi - leczenie zaburzeń tego typu wymaga podjęcia psychoterapii, której celem jest identyfikacja źródeł lęku i praca z objawami. Połączenie psychoterapii z farmakoterapią daje najlepsze efekty. Najskuteczniejsza w leczeniu zaburzeń lękowych wydaje się być psychoterapia poznawczo-behawioralna, która nie tylko skupia się na źródłach problemów lękowych, ale pozwala zrozumieć mechanizmy ich powstania i utrzymywania się a przede wszystkim nastawiona jest na pracę nad bieżącymi objawami i minimalizowanie lęku. Włącza się często w pracę z tego typu zaburzeniami różnego rodzaju techniki relaksacyjne, etc. Zachęcam do poszukania terapeuty i podjęcia terapii, życzę powodzenia.

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Aleksandra Szymańska

Aleksandra Szymańska

Psycholog

Warszawa

Maria Sikora

Maria Sikora

Psycholog

Katowice

Małgorzata Ziółkowska

Małgorzata Ziółkowska

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.