Od kilku lat co jakiś czas miewam migreny z aurą, ostatnio juz któryś raz zgrała się ona z 1 dniem o

3 odpowiedzi
Od kilku lat co jakiś czas miewam migreny z aurą, ostatnio juz któryś raz zgrała się ona z 1 dniem okresu. Do tej pory miałam migreny w różnych dniach cyklu, w wyniku silnego stresu lub po porstu przemęczenia. Czy migreny z aurą mogą być jakoś skojarzone do teraz z pierwszym dniem miesiączki? czy da rady temu zapobiegać? jakie badania powinnam wykonać żeby ustalić ich przyczynę?
Dzień dobry,
z moich doświadczeń wynika, że często migreny mogą być powiązane z miesiączką. Wnioski do których doszłam podczas pracy z pacjentkami pokazują, że rozluźnienie „szyi” aż po potylice plus praca na skroniach pozwala na zmniejszenie intensywności a nawet ba „wyłączenie” migren.
Polecam udać się do osoby, która zajmuje się igłoterapią suchą.
Pozdrawiam,
Magdalena Dębińska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Fizjoterapia, akupunktura, osteopatia to zabiegi bardzo pomocne przy migranach z aura. Ja przyjrzalabym sie tez pani diecie. Sa produkty , ktore wywołują bóle głowy, a ponieważ każdemu szkodzi coś innego, pproponuje wykonanie testu na nietolerancje pokarmowa i wyeliminowanie szkodliwych produktów.
Migrena często występuje w okresie okołomiesiączkowym lub okołoowulacyjnym.
Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka. Najczęściej są to „popularne leki przeciwbólowe”, nie powinno się jednak stosować leków łączonych zawierających kofeinę, kodeinę lub tramadol. Leki te, mimo że są skuteczne i ból głowy szybko ustępuje, równie szybko powodują przejście migreny w postać przewlekłą.
Coraz większą popularność w leczeniu migreny epizodycznej zyskują tryptany. Tryptany są skuteczne w hamowaniu nie tylko bólu, ale też i objawów towarzyszących jak nadwrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę tryptanów w ciągu doby i nie więcej niż 8 tabletek w ciągu miesiąca.
Jeśli migrena epizodyczna jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym. Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Jeżeli ból głowy występuje co najmniej 15 x w ciągu miesiąca mamy do czynienia z migreną przewlekłą. W tego rodzaju migrenie bezwzględnie należy stosować leczenie profilaktyczne.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową.

Eksperci

Dominika Wawszczyk

Dominika Wawszczyk

Fizjoterapeuta

Kraków

Milena Bożek

Milena Bożek

Neurolog

Warszawa

Damian Rogucki

Damian Rogucki

Osteopata

Wyszków

Tomasz Dorosz

Tomasz Dorosz

Fizjoterapeuta

Lublin

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 40 pytań dotyczących usługi: migrena
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.