Od około 3 miesięcy mam problem z oddechem to znaczy nie mogę złapać głębokiego oddechu im bardziej

5 odpowiedzi
Od około 3 miesięcy mam problem z oddechem to znaczy nie mogę złapać głębokiego oddechu im bardziej o tym myślę czuję się jeszcze gorzej w tedy dochodzi do tego jeszcze kłucie w klatce piersiowej. Coraz więcej myślę o śmierci swojej. Nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Dzień dobry, Panie dolegliwości mogą być spowodowane wieloma czynnikami - najpierw zalecałabym weryfikacje Pani stanu zdrowia u lekarza rodzinnego lub kardiologa - jeżeli diagnoza nie wskaże podłoża organicznego, będzie to oznaczać, że objawy mają podłoże psychologiczne. Poradzić sobie z tym problemem może poprzez kontakt z psychoterapeutą, który nie tylko ustali z Panią przyczynę zgłaszanych dolegliwości ale wskaże. najlepszą formę terapii. Aby to zrobić potrzeba odrobine więcej informacji, szerszej historii Pani dolegliwości i zebranie dodatkowego wywiadu. Jeżeli chciałabym Pani abym z tym pomogła - proszę o kontakt. Życzę dużo zdrowia
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Ze zgłoszonymi objawami -problemy z oddechem, kłucie serca - w pierwszej kolejności należy się zwrócić do lekarza pierwszego kontaktu. Zleci on prawdopodobnie badania krwi, spirometrię i echo serca. Jeżeli badania nie wykażą niczego niepokojącego będzie to oznaczało, że objawy mają charakter reakcji na czynnik stresowy, że są objawem somatyzacyjnym. Czasem jest tak, że nie uświadamiamy sobie źródła, które wywołuje w nas stres/lęk. Nie umiemy go nazwać, wychwycić. Natomiast ciało zaczyna na te bodźce stresowe reagować w taki sposób jakby było chore, choć często (co weryfikują badania diagnostyczno-medyczne) nie jest.
Jeżeli będzie również tak i w tym przypadku polecam skorzystać z pomocy psychologa/psychoterapeuty aby ustalić co jest przyczyną objawów oraz by móc poprzez terapię skutecznie im przeciwdziałać. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.
Witaj, dopiero po sprawdzeniu czy nie ma przyczyn somatycznych- można rozważać przyczyny tkwiące w sferze psychicznej- zatem najpierw trzeba zbadać ciało - zaczynajac od lekarza rodzinnego i specjalistów jakich on wskaże, jeżeli wszystko będzie dobrze, to wtedy poszukiwania mogą się skupić na sferze psychiki- poszukiwaniu zaburzeń lękowych? wtedy zachęcam do podjęcia terapii w nurcie CBT.
Życzę zdrowia, dobrych decyzji i wyzdrowienia, zapraszam do gabinetu -Regina Wenzel
Bardzo mi przykro, że czujesz się w ten sposób. Trudności z oddychaniem, kłucie w klatce piersiowej oraz myśli o śmierci to sygnały, które mogą wynikać z lęku, stresu czy dużego napięcia emocjonalnego. Jest to bardzo ważne, by nie ignorować tych objawów, zwłaszcza jeśli zaczynają one narastać, a myśli o śmierci stają się częstsze.

Zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne, zwłaszcza te dotyczące serca i układu oddechowego. Często jednak objawy fizyczne, takie jak trudności w oddychaniu czy ból w klatce piersiowej, mogą być wynikiem silnego stresu lub lęku. W takich przypadkach, skorzystanie z pomocy terapeuty może pomóc zrozumieć, co dokładnie wywołuje ten stan i nauczyć się radzić sobie z emocjami, które mogą być jego przyczyną.

Ważne jest, abyś nie zostawał z tym sam. Warto otworzyć się przed specjalistą, który pomoże przejść przez ten trudny okres. Terapia, czy to poznawczo-behawioralna, czy też techniki relaksacyjne, mogą być bardzo pomocne w opanowywaniu lęku i radzeniu sobie z takimi objawami. Niezwykle istotne jest, abyś wiedział, że nie jesteś sam w tym i że jest pomoc, która może przynieść ulgę.

Jeśli czujesz się w kryzysowej sytuacji, nie wahaj się skontaktować z bliskimi lub skorzystać z pomocy, np. z infolinii wsparcia kryzysowego. Zasługujesz na pomoc i wsparcie, które pozwolą Ci odzyskać spokój i równowagę.
Opisane powyżej objawy mogą być wskazaniem do skorzystania z usług oferowanych przez psychoterapeutów.

Eksperci

Arkadiusz Siekierzycki

Arkadiusz Siekierzycki

Psycholog, Psychoterapeuta

Szczecin

Elżbieta Brodnicka

Elżbieta Brodnicka

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Karolina Umińska

Karolina Umińska

Psycholog, Psycholog dziecięcy

Katowice

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.