Odczuwam z mężem napady lękowe, paniczny strach i kołatanie serca - czy psycholog może nam pomóc?

7 odpowiedzi
Dzień Dobry, piszę w sprawie męża, ponieważ ma objawy, których nie można zdiagnozować. Wielu specjalistów, lekarzy badało mojego męża, który uskarża się na bóle kręgosłupa, stóp, kołatanie serca, napady lękowe, paniczny strach przed chorobami. Zdarzają się mi również napady złości często z błahych powodów. Często robi sobie różnego rodzaju badania, natomiast nie przynoszą one żadnych informacji o chorobach, więc poszukuje dalszej pomocy. Pewnego dnia pojechaliśmy na pogotowie ze względu na ból serca, drgawki, po czym podano środki uspokajające i dolegliwości minęły. Ostatnio uznał, że warto byłoby wybrać się do psychologa, który mógłby pomóc. Być może jest to uwarunkowane jakimiś wcześniejszymi przeżyciami, które wpływają na obecny stan. Proszę o informację czy mój mąż potrzebuje opieki specjalisty, a być może oboje jej potrzebujemy? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie. Jestem przekonana, że pomoc psychoterapeutyczna mogłaby okazać sie pomocna dla Pani męża. Jest to sytuacja, w której z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że przyczyną dolegliwości męża są czynniki psychologiczne skoro wielu specjalistów medycyny nie znalazło żadnych chorób czy zmian somatycznych.
Metoda pracy terapeutycznej potrafi być pomocna dla osób z zgłaszanymi przez Panią objawami. Istnieje także możliwość konsultacji z lekarzem psychiatrą i zastosowanie farmakoterapii.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, uważam że mąż potrzebuje opieki specjalisty, jak najbardziej zachęcam Pani męża do spotkania z psychologiem i rozpoczęcia pracy terapeutycznej, być może potrzebna będzie konsultacja z lekarzem psychiatrą, praca z zaburzeniami lękowymi jest długa i trudna, wymaga silnego zaangażowania i stałej motywacji, by osiągnąć trwałe wyzdrowienie, Zapraszam i Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie,
faktycznie objawy są niepokojące i warto zainteresować się wizytą u psychologa.
Jeżeli chcieliby Państwo się umówić na wizytę prosze o kontakt.
Pozdrawiam
Z tego co pani opisuje pani mąż może cierpieć na zaburzenie lękowe. Takie zaburzenia leczą psychoterapeuci np. poznawczo - behawioralni. Napady paniki, które pani opisała mogą być nie powiązane z żadną chorobą, tylko mieć podłoże psychiczne. Warto jest wybrać się do specjalisty, ponieważ pani mąż cierpi, a poddanie się leczeniu terapeutycznemu, może przynieść korzystne efekty. Jeżeli pani mąż wyniki ma w normie i lekarze nie podejrzewają żadnej choroby, to jest duże prawdopodobieństwo, że jest to choroba somatyczna (czyli związana z odczuwaniem silnego lęku)
Witam Panią. Wizyta u psychologa,czy może bardziej wskazana u psychoterapeuty-jest wyjściem z trudnej dla Państwa sytuacji. Czy Pani potrzebuje również pomocy , tego nie można stwierdzić na odległość.
Objawy płynące z ciała bez podłoża organicznego, wskazują na na konieczność konsultacji,( o ile jest taka motywacja męża)Diagnozy stawiane przez internet nie są wiarygodne. Zachęcam do spotkania ze specjalistą . Bardzo dobre i najtrwalsze efekty można uzyskać u psychoterapeuty z nurtu psychodynamicznej psychoterapii. Serdecznie pozdrawiam
Z podanych przez Panią informacji wynika, że dolegliwości somatyczne mają podłoże psychiczne, że są to zaburzenia psychosomatyczne. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc psychoterapeutyczna- leki nie pomogą. Powinna to być psychoterapia indywidualna z pacjentem aczkolwiek może się okazać po pewnym czasie, że potrzebna jest także terapia małżeńska. Proszę nie zwlekać bo istnieje zagrożenie, że sensacje somatyczne się nasilą. Lucyna Golińska .
Dzień dobry, myślę, że te objawy mogą być związane z szerokopojętym kryzysem emocjonalnym i w związku z tym terapia u psychologa może być ważnym elementem zdrowienia. W psychologii mówi się,że nie choruje tylko chory ale też jego rodzina. Towarzyszenie najbliższej osobie w cierpieniu nie jest zadaniem łatwym. Żałuję, że tak mało osób w takiej sytuacji szuka profesjonalnej pomocy u psychologa. Pozdrawiam serdecznie

Eksperci

Karolina Wejchenig-Wojciechowska

Karolina Wejchenig-Wojciechowska

Psycholog

Bełchatów

Arkadiusz Siekierzycki

Arkadiusz Siekierzycki

Psycholog, Psychoterapeuta

Szczecin

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Karolina Umińska

Karolina Umińska

Psycholog, Psycholog dziecięcy

Katowice

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.