Pisze ten post po długim namyślę. Trochę boję sie oceny swojej osoby. Ale do rzeczy. Mój problem

4 odpowiedzi
Pisze ten post po długim namyślę. Trochę boję sie oceny swojej osoby. Ale do rzeczy.

Mój problem jest taki, że odczuwam ogromny strach przed tym by mój partner kończył we mnie podczas stosunku - zdarzyło się to kilka razy, jednak zawsze potem chodziłam po ścianach. Sam fakt sprawia mi dyskomfort. Mimo, że współżyje już pare dobrych lat, nie jest to dla mnie nowość i bardzo lubię seks to wizja zajścia w ciąże sprawia mi ogromny dyskomfort. Nie potrafię nie denerwować się taką ewentualnością.

Partner myśli, że po prostu nie lubię gdy kończy w środku nigdy mu nie wspominałam o strachu który odczuwam i chyba tego nie zrobie, nie mam odwagi. Dodam, że jest to stały partner.

Paradoksem jest to, że im starsza jestem tym bardziej się boję. Nie chcę słuchać opinii, że nie dorosłam do stosunku bo bieg czasu jak pisałam wyżej raczej nie przynosi łagodzących skutków. Zawsze staram się sobie wmawiać "nic się nie stanie" Jednak nerwy i tak przychodzą bardzo szybko. Chciałabym cieszyć się udanym życiem seksualnym, korzystając z możliwości które daje mi antykoncepcja ( bez wiecznego zastanawiania się że nie zadziała) nie denerwować się ciągle, nie łazić po ścianach.

Dziś wiem że to nie kwestia metody antykoncepcji, bo zawsze sobie wymyśle coś głupiego. Tak samo nie jest to zwykła obawa że gdzieś tam moge zaliczyć wpadkę. Zdaje sobie sprawe z tego że to problem w mojej głowie. Jednak nie wiem czego to może być przyczyną, gdzie szukać pomocy?

Pozdrawiam.
Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że samo napisanie o swoim problemie wiąże się już z dużą odwagą. Chce Pani o siebie zadbać by móc cieszyć się w pełni udanym życiem seksualnym. Jest to zupełnie normalne. Z tego, co Pani napisała można domniemywać, że obawy mają charakter psychologiczny i psychoterapia mogłaby pomóc. Normalne jest również to, że jeśli chodzi o sferę intymną to wypowiedzenie swoich lęków może być trudne. Można bać się oceny, tego czy zostanie się wysłuchanym i zaakceptowanym. Wie Pani już, że wmawianie sobie, że nic się nie stanie oraz czekanie, że te obawy miną same nie przynosi skutku. Mimo to poszukuje Pani nowych sposobów na rozwiązanie sytuacji i dlatego uważam, że zadanie tego pytania było dobrym pomysłem. Pokazuje to Pani determinację w poszukiwaniu pomocy. Myślę, że skorzystanie z pomocy specjalisty będzie pomocne. Mam nadzieję, że moja odpowiedź była choć trochę pomocna, Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, lęk zmienia nam sposób postrzegania sytuacji. Demonizowanie lub brak konfrontacji z naszymi obawami sprawiają, że nadajemy im jeszcze większą wartość. Zachęcam do szczerej rozmowy o swoich obawach z partnerem. Gdyby jednak było to zbyt trudne zachęcam do skorzystania ze wsparcia specjalisty. Rozmowa wówczas mogła by przyjść nieco łatwiej. Pozdrawiam
Trudno dać adekwatną poradę nie znając Twoje historii, ale mogę podpowiedzieć bardzo ogólnie. Twój lęk przed zajściem w ciążę, mimo stosowania antykoncepcji i doświadczenia w życiu seksualnym, jest w pełni zrozumiały i może mieć głębsze, psychologiczne podłoże. To, że ten strach nasila się z wiekiem, może świadczyć o tym, że nie jest to kwestia braku wiedzy, ale problem leży w odczuciach, które wymykają się racjonalnej kontroli. W takiej sytuacji pomoc terapeuty, który specjalizuje się w lękach związanych z seksualnością, może być bardzo pomocna. Skierowanie się do psychoterapeuty, który specjalizuje się jako seksuolog lub ma doświadczenie w tego rodzaju problemach, może pomóc w zrozumieniu źródeł tych lęków i w nauce, jak je kontrolować, aby cieszyć się życiem seksualnym bez nadmiernego stresu. Bardzo dobrze, że potrafisz dostrzec, że problem leży w Twoim odczuciu, to pierwszy krok w kierunku znalezienia rozwiązania. Jest to trudne, ale zdecydowanie możliwe do przepracowania z odpowiednią pomocą. Nie obawiaj się zapytać terapeuty, którego wybierzesz, czy ma doświadczenie w pracy w takim obszarze. Warto zweryfikować, jakie odbył szkolenia z tego tematu itp. Pytaj śmiało, osoba kompetentna na pewno chętnie rozwieje wszelkie twoje wątpliwości, a zaufanie, to podstawa dobrej relacji terapeutycznej.
Dzień dobry, cieszę się, że zdecydowałaś się podzielić swoim doświadczeniem – to pierwszy krok w kierunku poradzenia sobie z tym problemem. Wiem, że nie jest łatwo mówić o lękach związanych z tak intymną sferą, ale bardzo doceniam, że masz świadomość, iż przyczyna tkwi w umyśle i jesteś gotowa szukać wsparcia.

Twój lęk wydaje się głęboko związany z myślą o niechcianej ciąży, mimo że współżyjesz od dłuższego czasu i stosujesz antykoncepcję. Często zdarza się, że strach, nawet jeśli wydaje się "irracjonalny," ma swoje korzenie w przeszłych doświadczeniach, przekonaniach, albo w wyobrażeniach, które wzmocniły się na przestrzeni lat. Czasem, choć antykoncepcja daje nam realną ochronę, umysł może nie odczuwać tego bezpieczeństwa i „podpowiadać” scenariusze, które utrwalają lęk.

Zachęcam do współpracy z doświadczonym terapeutą – psychoterapia może pomóc w zrozumieniu, co dokładnie kryje się za tym lękiem, jak on się utrwalił i jak można go skutecznie osłabić. Na przykład terapia poznawczo-behawioralna może być pomocna, bo daje konkretne narzędzia do pracy z myślami i przekonaniami, które wywołują strach. Razem z terapeutą można stopniowo pracować nad tym, aby ten lęk zmniejszył swoją intensywność, a Twoje życie seksualne mogło się stać pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Być może już sama rozmowa o tym w bezpiecznej przestrzeni, jaką oferuje terapia, przyniesie ulgę i pozwoli zrozumieć, co wzmacnia te uczucia. Każdy z nas odczuwa lęk w różnych sytuacjach, a czasem wsparcie i narzędzia z zewnątrz są tym, czego potrzebujemy, aby znaleźć równowagę. Jeśli zdecydujesz się podjąć ten krok, jestem przekonana, że może to być dla Ciebie doświadczenie pełne odkryć i poczucia kontroli nad swoim życiem emocjonalnym i intymnym. Trzymam za Ciebie kciuki i zachęcam do zrobienia tego kroku!

Eksperci

Arkadiusz Siekierzycki

Arkadiusz Siekierzycki

Psycholog, Psychoterapeuta

Szczecin

Elżbieta Brodnicka

Elżbieta Brodnicka

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Karolina Umińska

Karolina Umińska

Psycholog, Psycholog dziecięcy

Katowice

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.