Podwyższone wyniki prób wątrobowych a odstawienie leków psychotropowych.

2 odpowiedzi
Dzień dobry, od kilku lat leczę się na schizofrenię paranoidalną. Obecnie zażywałam Aryzalerę (od 5 lat) oraz Ketilept (od 4 lat), lecz pojawiły się problemy z funkcjonowaniem wątroby, które objawiły się zmianą koloru języka i podwyższeniem wyników prób wątrobowych. Lekarz psychiatra postanowił odstawić mi Aryzalerę, lecz jako że wyniki prób wątrobowych wciąż idą w górę chce odstawić mi także Ketilept i przez dwa tygodnie mam być bez leków psychotropowych. Czy powinien to robić? Jakie są szanse, że nie wrócą objawy schizofrenii, które miałam, zanim zaczęłam brać te leki? Dodam, że USG wyszło dobrze. Czy podwyższenie prób wątrobowych może nie mieć związku z lekami psychiatrycznymi, lecz z lekami na serce, które także biorę (Bisocard), bądź z jakąś chorobą, np. żołądka? Proszę o szybką poradę, ponieważ boję się nawrotu schizofrenii. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Pewne leki kardiologiczne mogą podnosić poziom prób wątrobowych. Może to robić także Aryzalera, Ketilept również. Także w innych chorobach wystąpić może podwyższenie "prób wątrobowych". Proponuję zdać się na wskazówki lekarza prowadzącego.

Witam. Myślę, że opisana sytuacja wymaga pilnej konsultacji hepatologa lub lekarza internisty. On zdecyduje, co jest przyczyną i jakie należy wdrożyć postępowanie. Jeżeli poziom AspAT, AlAT i GGTP nie jest bardzo wysoki można włączyć do leczenia leki poprawiające pracę wątroby. Odstawienie leków przeciwpsychotycznych wiąże się z ryzykiem nawrotu schizofrenii - należy oszacować która z chorób jest groźniejsza. Tak czy inaczej warto zasięgnąć porady specjalisty.