Ucisk w gardle, stres i bóle głowy - czy to już nerwica?

7 odpowiedzi
Witam, prawdopodobnie mam nerwicę. Czuję ucisk w gardle, mocno się stresuje i czuję mocne bóle głowy oraz spinam mocno mięśnie. Jak się z tego wyleczyć, czy faktycznie mam nerwicę?
Dzień dobry,
 
zmaganie się z odczuwanymi dolegliwościami jest, z pewnością, trudne i wyczerpujące. Napięcie emocjonalne i codzienny stres często przekładają się na negatywne odczucia fizyczne (spięcie mięśni czy odczucia bólowe).
 
Odpowiadając na zadane pytanie, zaburzenia nerwicowe (lękowe) pod różną postacią (np. lęk uogólniony, napadowy czy społeczny) skutecznie leczy się za pomocą psychoterapii. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do psychologa / psychoterapeuty w celu zdiagnozowania trudności i ustalenia przyczyny odczuwanych dolegliwości. Na tej podstawie dobrane zostaną odpowiednie metody terapeutyczne.
 
Zachęcam do podjęcia terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Metody wykorzystywane w tym podejściu wymagają dużego zaangażowania ze strony pacjenta, ale są bardzo skuteczne, w szczególności w przypadku zaburzeń lękowych. Podjęcie terapii to realna szansa, by poczuć się lepiej.
 
Pozdrawiam
Wirginia Laskowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
oczywiście, można skutecznie leczyć objawy, które Pan/Pani opisuje, potrzeba tylko odwagi by podjąc taki wysiłek. Myślę, że warto podjąć trud zmiany, jeżeli pomoże to nam lepiej radzić sobie w życiu, podnieść komfort życia. Pierwszy krok już został zrobiony, może zdecydować się na następne? Warto na ten temat porozmawiać, więc zapraszam do gabinetu. Pozdrawiam Dorota Rychter
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Stres i różne reakcje z tym związane w sposób naturalny towarzyszą życiu człowieka. To, czy są to już reakcje nerwicowe czy też jest to jednorazowa sytuacja zależy od okoliczności i od tego w jakim stopniu jest to uciążliwe. Ucisk w gardle, mocne bóle głowy i napinanie mięśni, jeśli są częste, mogą wskazywać na objawy nerwicowe. Leczenie może odbywać się dwoma metodami: psychoterapią lub farmakologicznie. Warto to skonsultować z psychoterapeutą lub psychiatrą.
Witam, trudno jest postawić diagnozę bez dokładnego wywiadu diagnostycznego. Z tego co zostało napisane, można wnioskować, że objawy towarzyszą silnemu stresowi. Utrzymujące się przez dłuższy czas rzeczywiście mogą prowadzić do powstania zaburzeń lękowych, czyli tzw. nerwicy. Warto wtedy umówić się na wizytę do lekarza psychiatry, który po dokładnym wywiadzie będzie w stanie postawić właściwą diagnozę. Jest to o tyle ważne, że czasami niezdiagnozowane i nieleczone choroby somatyczne, mogą dawać podobne objawy. Jeżeli takie przyczyny zostaną wyeliminowane, wtedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. W trakcie wspólnej rozmowy będzie można poszukiwać przyczyn, które doprowadziły do powstania objawów. Zapraszam do kontaktu.
Dzień dobry,
dolegliwości somatyczne, takie jak bóle głowy, ucisk w gardle czy napięcie mięśni, rzeczywiście mogą towarzyszyć odczuwanemu na co dzień stresowi. Taka reakcja organizmu może oznaczać zaburzenia nerwicowe, ale nie musi. Zaburzenia nerwicowe diagnozujemy wtedy, gdy odczuwane dolegliwości oraz objawy związane z emocjami silnie wpływają na codzienne funkcjonowanie danej osoby, pogarszają jej samopoczucie oraz relacje z innymi, a także pod warunkiem, że wykluczymy somatyczne podłoże tych objawów.
Jeśli Pan/Pani czuje, że przeżywanego stresu i towarzyszących mu objawów somatycznych jest za dużo w Pana/Pani życiu - zachęcam do konsultacji z lekarzem psychiatrą lub psychologiem-psychoterapeutą.
W leczeniu zaburzeń nerwicowych, a także w leczeniu wszelkich zaburzeń emocjonalnych, psychosomatycznych oraz zaburzeń osobowości - zaleca się przede wszystkim psychoterapię. Obecnie w oparciu o liczne badania oceniające korzyści z psychoterapii przyjmuje się, że skuteczność psychoterapii prowadzonej we wszystkich głównych nurtach (czyli psychoterapii psychodynamicznej, humanistycznej, systemowej i poznawczo-behawioralnej) wynosi około 80%. Oznacza to, że znaczną i trwałą poprawę odczuwa zdecydowana większość pacjentów, którzy skorzystali z psychoterapii, w porównaniu z osobami, które nie podjęły tej formy leczenia.
Z wyrazami szacunku
Anna Mach
Witam serdecznie,

diagnoza psychologiczna wymaga spotkania się z zainteresowaną osobą, przeprowadzenia wywiadu i ewentualnie testów. Nie można zdiagnozować choroby bez osobistego kontaktu, bo takie postępowanie obarczone jest dużym ryzykiem błędu, który może mieć dla Pacjenta przykre konsekwencje. Trudno także wskazać konkretne postępowanie terapeutyczne, bo leczenie zależy od diagnozy. Widać jednak, że problem jest na tyle uciążliwy, żeby utrudnić funkcjonowanie. Pytanie o to czy zmaga się Pan/Pani z chorobą jest trafne wobec czego właściwa diagnoza jest wskazana. Kiedy będzie już wiadomo z jakiego rodzaju trudnościami ma Pan/Pani do czynienia i pojawią się hipotezy dotyczące przyczyn ich powstania będzie można podjąć kroki w kierunku złagodzenia objawów.

Pozdrawiam.
Zuzanna Maryańczyk
Dzień dobry. Objawy, które Pan/Pani opisuje rzeczywiście mogą świadczyć o nerwicy. Trudno jest jednak jednoznacznie zdiagnozować zaburzenie/chorobę bez wywiadu i kontaktu z pacjentem. Objawy nerwicowe często prowadzą pacjentów do psychiatry lub do psychologa. Psychoterapia jest formą leczenia, która może być trudniejsza, dłuższa, lecz daje trwały efekt. Pacjenci z rozpoznaniem nerwicy także kończą ją pomyślnie.
Pozdrawiam,
Patrycja Stępniewska

Eksperci

Agnieszka Żabska

Agnieszka Żabska

Psychoterapeuta

Wrocław

Dawid Staszczyk

Dawid Staszczyk

Psycholog

Warszawa

Julita Modrzyńska

Julita Modrzyńska

Psycholog

Grodzisk Mazowiecki

umów wizytę
Sylwia Zagajewska-Kajuth

Sylwia Zagajewska-Kajuth

Psycholog

Rzeszów

Paulina Kopacz

Paulina Kopacz

Psycholog, Seksuolog

Przemyśl

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 179 pytań dotyczących usługi: nerwica
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.