Witam Czy ataki leków ( nerwica ) w miarę upływu czasu rosną czy maleją na sile ? Bo jeżeli maleją

3 odpowiedzi
Witam
Czy ataki leków ( nerwica ) w miarę upływu czasu rosną czy maleją na sile ? Bo jeżeli maleją to samemu można sobie poradzić z tym problem ?;) czy pregalina leczy czy tylko odsuwa spotkanie z wew demonami na późnej ? I co lepiej stosować prebabalin czy antydepresanty? Przepraszam za brak spójności wypowiedzi
Dzień dobry, nieleczona nerwica lękowa ma tendencję do wzrostu ale też zależy od czynników zewnętrznych, środowiskowych, rodzinnych itd. Najlepiej podjąć psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym lub psychodynamicznym.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Jeśli ataki lęków mają powtarzający się charakter układający się w obraz nerwicy, a nie są objawem, który można przypisać jakiejś stresującej sytuacji, w której znajduje się Pan/i tymczasowo, rzeczywiście szanse, że same się wygaszą są umiarkowane.
Pyta Pan/i o konkretne substancje (na temat, których się nie wypowiem, ponieważ nie jestem psychiatrą) i myślę, że to może być korzystne rozważyć farmakoterapię, aby uzyskać poprawę na poziomie objawów. Jednak leki nie leczą nerwicy, leczą objawy nerwicy. Czyli rzeczywiście mogą 'odsuwać spotkanie z wewnętrznymi demonami na później' jak to Pan/i zgrabnie ujęła, przy czym 'demony' zamieniłabym na nieznane/nieakceptowane aspekty siebie ;)
Polecam rozważyć podjęcie psychoterapii, podczas której mógłby/mogłaby Pan/i tym wewnętrznym aspektom lepiej się przyjrzeć, spotkać z nimi i być może oswoić z nimi na tyle, że nie nazwałby/aby ich Pan/i więcej 'demonami', a przez to nie miałyby takiego straszącego i wywołującego lęk wpływu.
Życzę powodzenia w poszukiwaniach.
Pozdrawiam, Beata BP
Ataki lęku mogą zmieniać swoją intensywność w zależności od wielu czynników, takich jak poziom stresu, tryb życia czy indywidualna reakcja na lęk. Bez odpowiedniego wsparcia psychoterapeutycznego i leczenia farmakologicznego, ataki mogą utrzymywać się lub nawet nasilać, dlatego ważne jest, aby nie liczyć tylko na ich samoistne ustąpienie. Pregabalina (pregabalin) nie leczy źródła problemu, ale pomaga łagodzić objawy lęku, zmniejszając ich nasilenie. Jest to lek, który może przynieść ulgę, ale prawdziwa praca nad tym, co nazywa Pani "wewnętrznymi demonami" odbywa się podczas terapii. Wybór między pregabaliną a antydepresantami zależy od konkretnej sytuacji, dlatego warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, aby ustalić najlepsze podejście. Każdy przypadek jest indywidualny, więc zarówno leki, jak i psychoterapia mogą odgrywać kluczową rolę w procesie leczenia.

Eksperci

Tomasz Górski

Tomasz Górski

Psycholog

Bydgoszcz

Piotr Szyłejko

Piotr Szyłejko

Psycholog

Warszawa

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska

Psycholog

Tarnowskie Góry

Izabela Słowakiewicz

Izabela Słowakiewicz

Psycholog, Psychoonkolog

Olsztyn

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Patrycja Kozłowska

Patrycja Kozłowska

Psycholog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 181 pytań dotyczących usługi: nerwica
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.