Witam jestem kobietą, mam 35 lat, prowadze malo aktywny tryb zycia lacznie z praca biurowa i pojawił

7 odpowiedzi
Witam jestem kobietą, mam 35 lat, prowadze malo aktywny tryb zycia lacznie z praca biurowa i pojawił się u mnie następujący problem: jednej nocy bardzo kłuło mnie pod lewa piersia przy głębszym wdechu lub próbie położenia się, gdy po kilku godzinach ból był bardzo uciążliwy i towarzyszyły mu poty uczucie palpitacji serca, lęk przed zawałem trafiłam na pogotowie. Po ekg gdzie wszystko wyszlo okej stwierdzono nerwobole o podłożu nerwowym i przepisano lek przeciwzapalny i przeciwbólowy z magnezem. Jednak po kilku dniach ból mimo że zelżał nie ustąpił i po tym jak znów spałam na siedząco udałam się do lekarza internisty, który także wykonał ekg, ciśnienie wszystko w normie. Dodatkowo przepisał lek uspokajający podejrzewajac nerwice. Czuję się jakby lepiej, ale momentami czuje zmęczenie kolatanie serca myśli zze zaraz coś mi się stanie, wsłuchuje się bardzo w swoje ciało, czesto o tym mysle i chodze poddenerowana bez powodu Czy to faktycznie może być nerwica? Jeśli tak jakie badania powinnam wykonać aby potwierdzić lub wykluczyć en fakt?
Dzień Dobry!

Reakcje, które Pani opisuje mogą świadczyć o występowaniu u Pani tak zwanych zaburzeń lękowych, które w minionych latach określano terminem "nerwica". Współczesne systemy diagnostyczne praktycznie nie posługują się już tym pojęciem. Aby postawić dokładne rozpoznanie oraz ułożyć dopasowany do Pani obecnych potrzeb plan leczenia, zachęcam do odbycia konsultacji z lekarzem psychiatrą oraz podjęcie procesu psychoterapii. Za jedną z najbardziej skutecznych form leczenia zaburzeń lękowych uważa się terapię poznawczo-behawioralną. Przy zastosowaniu odpowiednich metod oraz Pani zaangażowaniu w proces psychoterapii, trudności z jakimi się Pani obecnie zmaga mogą zostać zredukowane.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu w razie dalszych pytań.
Karolina Rowgało-Daniel

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Opisane przez Panią objawy świadczą o zaburzeniach lękowych, polecam skontaktować się z psychiatrą w celu zdiagnozowania się oraz przepisania leków na zdiagnozowane zaburzenie. Oczywiście należy połączyć leczenie farmakologiczne z terapią behawioralno-poznawczą. Zachęcam do kontaktu.
Pozdrawiam,
Hanna Szymańska.
Dzien dobry,
Objawy, które Pai wskazuje mogą świadczyć o zaburzeniach lękowych. Lęk może być spowodowany obawą o swoje zdrowie i życie. Jednocześnie im więcej myśli Pani o objawie z ciała tym bardziej może wydawać się Pani, że cierpi na poważna chorobę. W takim przypadku potrzebna jest wizyta u psychiatry oraz psychologa i rozpoczęcie psychoterapii.
Dzień dobry,
Na podstawie objawów, które Pani opisuje ciężko orzekać, co dokładnie może się dziać. Zachęcam Panią do wizyty u psychologa lub psychoterapeuty, który działa w nurcie poznawczo-behawioralnym. Taki specjalista powinien przeprowadzić z Panią dokładny wywiad, w celu dowiedzenia się co może te bóle powodować (sugerując się, tym, że Pani wyniki są w normie, zakładam, że mają one podłoże psychiczne) oraz zaproponować odpowiednią terapię. Jeśli będzie taka potrzeba psycholog skieruje Panią do lekarza psychiatry. W międzyczasie mogę polecić Pani zapoznanie się z technikami medytacyjnymi, które powinny troszeczkę złagodzić dolegliwości, jednocześnie może Pani prowadzić dziennik i zapisywać w nim co Pani czuje i co się dzieje z Pani ciałem.

Pozdrawiam,
Monika Kujawińska
Opisane przez Panią symptomy mogą być związane z zaburzeniami lękowymi, ale nie muszą. Warto wykonać podstawowe badania, w tym hormony tarczycy - jeśli wyniki będą w porządku, najprawdopodobniej jest to wynik skumulowanego napięcia i lęku. Warto pochylić się nad sobą i zastanowić czy nie wydarzyło się w Pani życiu coś, co nadwyrężyło Panią wewnętrznie? Lęk w zaburzeniach lękowych działa trochę, jak przewrażliwiony, rozstrojony system alarmowy. Reaguje nad wyraz, bardzo gwałtownie. Serdecznie polecam stosowanie technik relaksacyjnych, metod oddechowych i przede wszystkim czułość dla samej siebie.
Z tego co Pani napisała, rozumiem, że istotny był ten "głębszy wdech" ? Jeśli zrobiła Pani wszystkie badania i nie wynika z nich żadna choroba somatyczna to faktycznie podłoże może być natury psychicznej. Ciało często pokazuję nam to z czym umysł może sobie nie radzić. Jak najbardziej symptomy mogą wskazywać na lęk ale zanim się coś orzeknie warto byłoby, aby opowiedziała Pani coś więcej. Pomóc może także terapeutyczna praca z ciałem, pogłębianiem oddechu i zrzucaniem napięcia, które Panią obciąża.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, najpierw należałoby wykonać dokładną diagnostykę medyczną ze wskazań internisty. Jeśli lekarze nie stwierdzą żadnych diagnoz medycznych to wtedy należy sądzić, że zgłaszane dolegliwości mają charakter psychosomatyczny. Oznacza to, że ciało komunikuje coś, czego nie może pomieścić psychika. Ważny jest też kontekst - co się działo w Pani życiu, kiedy pojawiły się objawy. Poradzenie sobie z takimi dolegliwościami jest możliwe poprzez uczestniczenie w psychoterapii, która pozwoli zrozumieć co się dzieje, nazwać emocje, jakie się przeżywa. Mogę polecić nurt psychodynamiczny. Pozdrawiam

Eksperci

Tomasz Górski

Tomasz Górski

Psycholog

Bydgoszcz

Piotr Szyłejko

Piotr Szyłejko

Psycholog

Warszawa

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska

Psycholog

Tarnowskie Góry

Izabela Słowakiewicz

Izabela Słowakiewicz

Psycholog, Psychoonkolog

Olsztyn

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Patrycja Kozłowska

Patrycja Kozłowska

Psycholog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 181 pytań dotyczących usługi: nerwica
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.