Witam, Na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej (przez krótki okres ok. 2 msc) dostałam napa

4 odpowiedzi
Witam,
Na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej (przez krótki okres ok. 2 msc) dostałam napadu paniki a kolejno stanów lekowych.
Obecnie mijają dwa tygodnie od mojego ostatniego silnego stanu lękowego jednak nadal zmagam się z traumą po tym wydarzeniu i ciężko uspokoić mi moje myśli. Czuje stały niepokój i ciężko mi to zaakceptować. Podczas jednego ze stanów lekowych doświadczyłam uczucia depersonalizacji i stale obawiam się że ono powróci w kontaktach z innymi osobami (min. obawiam się patrzeć ludziom w oczy). Chciałaby rozpocząć terapię z osobą wykwalifikowaną w tym zaburzeniu jednak nie wiem z kim powinnam się skontaktować i czy powinnam udać się do psychoterapeuty czy terapeuty.
Przykro mi, że przechodzisz przez trudny okres po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Reakcje, które opisujesz, są zrozumiałe w kontekście silnego stresu wywołanego przez napady paniki i stany lękowe. Często zaburzenia lękowe mogą prowadzić do odczuwania depersonalizacji, co zdecydowanie jest niepokojące i może wywoływać strach przed utratą kontroli nad sobą lub sytuacją.

Rozpoczęcie terapii to bardzo dobry krok w kierunku uporania się z trudnościami, które teraz przeżywasz. Terapia, szczególnie skoncentrowana na zaburzeniach lękowych, może pomóc Ci zrozumieć i nauczyć się zarządzać Twoimi odczuciami oraz reakcjami.

Ponadto, w przypadku odczuwania depersonalizacji, ważne jest, abyś nauczyła się technik uważności (mindfulness), które mogą pomóc Ci lepiej radzić sobie z tymi doświadczeniami. Uważność pozwala zwiększyć świadomość chwili obecnej i zmniejszyć przeżywanie lęku związanego z obawami o przyszłość lub przeszłość.

Jeżeli obawy o patrzenie ludziom w oczy i interakcje są silne, warto również rozważyć stopniowe narażanie się na te sytuacje w kontrolowany sposób pod okiem terapeuty, który wspiera i naucza technik radzenia sobie w takich momentach.


Pamiętaj, że leczenie zaburzeń lękowych to proces, który wymaga czasu, ale z odpowiednim wsparciem jest bardzo możliwe, że poczujesz ulgę i poprawę w swoim samopoczuciu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Zacznę od tego, że z dużą świadomością opisuje Pani swoje doświadczenie, to duża wartość która może być pomocna w psychoterapii. Zaburzenia lękowe charakteryzuje często lęk antycypacyjny, który intensyfikuje przewlekłe przeżywania stanów lękowych. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia zaburzeń lękowych jest logoterapia, która wykorzystuje derefleksję i intencję paradoksalną z dużym powodzeniem. Polega to na przerwaniu błędnego koła lęku, w którym Pani tkwi i nabraniu dystansu do zaburzeń, które nie definiuja Pani jako osoby zdolnej do zajmowania postawy wobec tego co Panią spotyka. Oczywiście potrzebna jest diagnoza i weryfikacja doświadczeń pod kątem funkcjonowania Pani w różnych obszarach życia i dobór adekwatnych metod. Polecam logoterapię, która traktuje człowieka wielowymiarowo i pozwala na leczenie wielu objawów somatycznych i psychicznego cierpienia. Życzę Pani powrotu do zdrowia. Anna Wiecka.
Serdecznie zapraszam - jestem psycholożką i psychoterapeutką w nurcie poznawczo-behawioralnym i terapii akceptacji zaangażowania. Oba te nurty są rekomendowane w terapii zaburzeń lękowych w tym zaburzenia panicznego.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
jeżeli występuje u Pani zaburzenie paniczne to w takiej sytuacji zalecana będzie terapia z psychoterapeutą.
Według NICE (National Institute for Health and Care Excellence) zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna. NICE to zbiór zawierający m.in. wytyczne leczenia różnych zaburzeń. Można się z nimi zapoznać na stronie internetowej.
Jeżeli nie będzie żadnych innych współwystępujących trudności to taka terapia może zająć kilkanaście sesji.
Zapraszam na konsultacje do siebie. Jestem psychoterapeutką poznawczo-behawioralną i pracuje z zaburzeniami lękowymi. Podczas konsultacji zbiorę szczegółowy wywiad na temat Pani trudności a następnie będę mogła ocenić jaka forma pomocy będzie najbardziej odpowiednia oraz czy konieczna będzie również konsultacja z lekarzem psychiatrą. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań (jeśli nie były robione). Następnie jeśli nie będzie żadnych przeciwskazań to będziemy mogły rozpocząć pracę nad problemem.
Jeśli będzie chciała Pani poszukać innych specjalistów to ze swojej strony mogę przekierować na stronę Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej gdzie znajdzie Pani listę psychoterapeutów certyfikowanych i po II roku szkolenia. Zdecydowanie psychoterapeuci poznawczo-behawioralni są wykwalifikowani w tym zaburzeniu.

Pozdrawiam :)
Sylwia Michalak

Eksperci

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Karolina Jakimiuk

Karolina Jakimiuk

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

umów wizytę
Katarzyna Pawlicka

Katarzyna Pawlicka

Psycholog

Rawicz

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Iwona Adamkiewicz

Iwona Adamkiewicz

Psychiatra, Internista

Rzeszów

Dariusz Świerczek

Dariusz Świerczek

Psychiatra

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.