Witam, Na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej (przez krótki okres ok. 2 msc) dostałam napa

3 odpowiedzi
Witam,
Na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej (przez krótki okres ok. 2 msc) dostałam napadu paniki a kolejno stanów lekowych.
Obecnie mijają dwa tygodnie od mojego ostatniego silnego stanu lękowego jednak nadal zmagam się z traumą po tym wydarzeniu i ciężko uspokoić mi moje myśli. Czuje stały niepokój i ciężko mi to zaakceptować. Podczas jednego ze stanów lekowych doświadczyłam uczucia depersonalizacji i stale obawiam się że ono powróci w kontaktach z innymi osobami (min. obawiam się patrzeć ludziom w oczy). Chciałaby rozpocząć terapię z osobą wykwalifikowaną w tym zaburzeniu jednak nie wiem z kim powinnam się skontaktować i czy powinnam udać się do psychoterapeuty czy terapeuty.
Przykro mi, że przechodzisz przez trudny okres po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Reakcje, które opisujesz, są zrozumiałe w kontekście silnego stresu wywołanego przez napady paniki i stany lękowe. Często zaburzenia lękowe mogą prowadzić do odczuwania depersonalizacji, co zdecydowanie jest niepokojące i może wywoływać strach przed utratą kontroli nad sobą lub sytuacją.

Rozpoczęcie terapii to bardzo dobry krok w kierunku uporania się z trudnościami, które teraz przeżywasz. Terapia, szczególnie skoncentrowana na zaburzeniach lękowych, może pomóc Ci zrozumieć i nauczyć się zarządzać Twoimi odczuciami oraz reakcjami.

Ponadto, w przypadku odczuwania depersonalizacji, ważne jest, abyś nauczyła się technik uważności (mindfulness), które mogą pomóc Ci lepiej radzić sobie z tymi doświadczeniami. Uważność pozwala zwiększyć świadomość chwili obecnej i zmniejszyć przeżywanie lęku związanego z obawami o przyszłość lub przeszłość.

Jeżeli obawy o patrzenie ludziom w oczy i interakcje są silne, warto również rozważyć stopniowe narażanie się na te sytuacje w kontrolowany sposób pod okiem terapeuty, który wspiera i naucza technik radzenia sobie w takich momentach.

Pamiętaj, że leczenie zaburzeń lękowych to proces, który wymaga czasu, ale z odpowiednim wsparciem jest bardzo możliwe, że poczujesz ulgę i poprawę w swoim samopoczuciu.

Dzień dobry. Zacznę od tego, że z dużą świadomością opisuje Pani swoje doświadczenie, to duża wartość która może być pomocna w psychoterapii. Zaburzenia lękowe charakteryzuje często lęk antycypacyjny, który intensyfikuje przewlekłe przeżywania stanów lękowych. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia zaburzeń lękowych jest logoterapia, która wykorzystuje derefleksję i intencję paradoksalną z dużym powodzeniem. Polega to na przerwaniu błędnego koła lęku, w którym Pani tkwi i nabraniu dystansu do zaburzeń, które nie definiuja Pani jako osoby zdolnej do zajmowania postawy wobec tego co Panią spotyka. Oczywiście potrzebna jest diagnoza i weryfikacja doświadczeń pod kątem funkcjonowania Pani w różnych obszarach życia i dobór adekwatnych metod. Polecam logoterapię, która traktuje człowieka wielowymiarowo i pozwala na leczenie wielu objawów somatycznych i psychicznego cierpienia. Życzę Pani powrotu do zdrowia. Anna Wiecka.
Serdecznie zapraszam - jestem psycholożką i psychoterapeutką w nurcie poznawczo-behawioralnym i terapii akceptacji zaangażowania. Oba te nurty są rekomendowane w terapii zaburzeń lękowych w tym zaburzenia panicznego.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.