Witam od ok ponad roku w roznych odstepach czasu przyjmuje żelazo wraz z kwasem foliowym i wit. C gd

5 odpowiedzi
Witam od ok ponad roku w roznych odstepach czasu przyjmuje żelazo wraz z kwasem foliowym i wit. C gdyz co jakis czas np miesiac po odstawieniu żelaza znow spada mi hematokryt. 2 lata temu zgiadnozowano u mnie zapalenie żołądka i nadżerki przewodu pokarmowego, po skończonej kuracji objawy ustapiły natomiast nasiliły sie objawy anemi ktorą miałam juz wczesniej od 4 lat po drugiej ciaży. Dodam tez iz mam obfite miesiączki za kazdym razem co miesiąc. Czym moga byc spowodowane te spadki hematokrytu i jak sobie z tym radzic jesli suplementacja żelazem pomaga tylko na chwilę!?
Dzień dobry
Może Pani spróbować przyjmować żelazo 3-4 dni w tygodniu przez dłuższy czas. Przegląd badań wskazuje, że taki sposób suplementacji żelaza jest tak samo efektywny co przyjmowanie tego pierwiastka codziennie. Warto również zmienić formę chemiczną na nowszą która ma mniej skutków ubocznych. Jest to chelat żelaza lub żelazo elementarne. Do usłyszenia Marek Kochajkiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, z Pani opisu wynika, iż w przypadku problemów z jelitami, wchłanialność witamin, minerałów i innych pierwiastków może być znacznie obniżona, zatem pierwszą czynnością, którą można zaproponować, jest praca nad przywróceniem prawidłowej pracy jelit i układu pokarmowego, a w następnej kolejności zwiększenie udziału produktów zawierających omawiane przez Panią mikroelementy. Niewątpliwie współpraca: pacjent + lekarz + dietetyk kliniczny. Pozdrawiam, MCh
Sugeruję wizytę: Pierwsza konsultacja dietetyczna + 14 dniowy jadłospis - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, należy zastanowić się nad przyczyną problemu. Możliwe, że upośledzone jest wchłanianie żelaza lub przyjmuje Pani zbyt małe ilości tego pierwiastka w stosunku do zapotrzebowania. Na pewno warto byłoby poszerzyć diagnostykę w kontekście pracy układu pokarmowego. Oczywiście za porozumieniem z lekarzem. Pozdrawiam, Zuzanna Dąbkowska
Z tego co Pani pisze anemia z powodu niedoboru żelaza może wynikać u Pani zarówno z powodu obfitych miesiączek jak i problemów żołądkowo-jelitowych. Warto wykonać dokładne badania hormonalne, aby wesprzeć Pani cykl miesiączkowy konkretnymi produktami oraz suplementacją. Jeśli zapalenie żołądka lub inne problemy trawienne nadal występują warto się nimi zająć, aby nie pojawiły się u Pani kolejne niedobory witamin i składników mineralnych. Jeśli chodzi o suplementację żelazem należy pamiętać, że działa ono na jelita prawie tak jak antybiotyk - mocno zaburza mikrobiotę jelitową (dobroczynne bakterie bytujce w jelicie). Warto wspierać się probiotykami. Oprócz tego można zastosować laktoferynę (zwiększa wchłanianie żelaza) oraz chlorellę. Oczywiście suplementacja powinna być dobrana indywidualnie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online (pierwsza) - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Proszę rozważyć diagnostykę w kierunku celiakii, pasożytów. Z doświadczenia gabinetowego żelazo najczęściej "spada" po okresie suplementacji ponieważ kobiety nie dostarczają jego odpowiedniej ilości z żywienia, chociażby rekomendowane 18 mg. Na moim profilu jest webianar Anemia z niedoboru żelaza, zachęcam do obejrzenia.

Eksperci

Ewa Borzęcka

Ewa Borzęcka

Pediatra

Tomaszów Mazowiecki

Anna Deres

Anna Deres

Pediatra, Lekarz rodzinny

Biała Podlaska

Łukasz Kowalski

Łukasz Kowalski

Dietetyk

Pruszków

Julia Dobosz

Julia Dobosz

Dietetyk

Kalisz

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 13 pytań dotyczących usługi: anemia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.