Witam. Prawie 2 lata temu zmarł mój tata bardzo ciężko to przeżyłam i przeżywam nadal. Najpierw szok

4 odpowiedzi
Witam. Prawie 2 lata temu zmarł mój tata bardzo ciężko to przeżyłam i przeżywam nadal. Najpierw szok płacze pytania dlaczego nie rozumiałam nie mogłam się pogodzić brak apetytu gula w gardle spadek wagi po jakim czasie kiedy okien myślałam że jest ok. Kiedy jadłam jedzenie stawało w gardle ból żołądka do wymiotów. Miałam kilka ataków myślałam że mam zawał kręcenie w głowie lek strach problemy z koncentracją strasznie się spociłam. Nie były częste w jakiś odstępach czasu. Cały czas mam głowie że coś się stanie mojej mamie że nie poradzę sobie z tym że ja umrę że zostawię dwoje dzieci. Po śmierci taty nie mogłam spać miała ja nazywałam to lek przed nocą nie mogłam zasnąć a jak zasnęłam to się budziłam. Teraz po upływie dwóch lat spie. Ale zauważyłam że chodzę późno spać nie mam lekow ale budzę się nie raz w nocy taka kagbym była wystraszona. Czy to mogą być objawy nerwicy albo nerwicy lękowej ?
Dzień Dobry,
przeżyła Pani wielką traumę związaną ze śmiercią bardzo bliskiej Pani osoby i najwyraźniej ta trauma i żałoba po stracie Taty nie zostały przepracowane właściwie lub wystarczająco. Prosze, zastanowić się nad psychoterapią, która może Pani naprawdę w stosunkowo niedługim czasie, przy założeniu Pani aktywnej współpracym, z dobrym/ą terapeutą/ką, pomóc. Moje serdeczne wyrazy współczucia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,
W przesłanej wiadomości opowiada Pani o stracie bliskiej dla Pani osoby – taty oraz następstwach tego zdarzenia w Pani życiu. Po odejściu kogoś bliskiego, naturalne jest przeżywanie silnych emocji, w tym m.in. smutku, żalu i złości. Opowiada Pani o szoku, który wystąpił wraz z otrzymaniem informacji o śmierci – u wielu osób jest to naturalna reakcja, świadcząca o tym jak trudno jest przyjąć taką informację do wiadomości. To co Pani opisuje świadczy o ogromnej walce o dobre samopoczucie w obliczu ciężkich doświadczeń, które Panią spotkały. Nie musi Pani być w tym sama, można uzyskać odpowiednią pomoc od specjalisty, który pomoże Pani przejść przez wspominania i stawić czoło lękom które wywołały. Opisywane ataki i brak apetytu są objawami, które warto skonsultować z lekarzem lub psychoterapeutą. Ewentualnie polecam kontakt z telefonem zaufania, zajmującym się pomocą osobom w żałobie. Życzę Pani powodzenia.
Witam trauma jaką Pani przeżyła bardzo mocno musiała wpłynąć na Pani postrzeganie świata i siebie. Polecam Pani podjęcie terapii w nurcie psychodynamiczny, który pomoże przepracować przeżyte traumy i znacznie poprawi jakość Pani życia. Pozdrawiam serdecznie.

Twoje objawy mogą być związane z przedłużonym procesem żałoby, który czasem przybiera formę objawów lękowych. To, co opisujesz – trudności z jedzeniem, ból żołądka, napady lęku, a także obawy o zdrowie Twoje i mamy – może wskazywać na nerwicę lękową, która często pojawia się po traumatycznych przeżyciach, takich jak strata bliskiej osoby. Sen, choć poprawił się, wciąż wydaje się być niepełny, co również może być związane z nieprzepracowanym stresem. Ważne jest, abyś rozważyła rozmowę z psychoterapeutą, który pomoże Ci zrozumieć te objawy i wesprze Cię w radzeniu sobie z nimi. Terapia może być skutecznym narzędziem w odzyskiwaniu równowagi po tak trudnym doświadczeniu. Proszę też zajrzeć na stronę fundacji Nagle Sami, tam można znaleźć również nieodpłatne wsparcie.

Eksperci

Krystyn Czerniejewski

Krystyn Czerniejewski

Psychiatra

Cieszyn

Krystyna de Walden-Gałuszko

Krystyna de Walden-Gałuszko

Psychiatra, Lekarz medycyny paliatywnej

Gdańsk

umów wizytę
Mirosław Adrianek

Mirosław Adrianek

Psychiatra

Siedlce

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 179 pytań dotyczących usługi: nerwica
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.