Witam, zdiagnozowano u mnie dnę moczanową. Czy mogę pić herbatę z hibiskusa? Czy mogę pić zakwas z

6 odpowiedzi
Witam, zdiagnozowano u mnie dnę moczanową. Czy mogę pić herbatę z hibiskusa?
Czy mogę pić zakwas z buraków?
Czy mogę jeść kiszone ogórk kapustę?
Problem nagromadzenia kwasu moczowego dotyczy szczególnie osób cierpiących na dnę moczanową. Muszą one regularnie obniżać poziom kwasu moczowego, aby zapobiec nagłym atakom bólu.

Ciało wytwarza ten kwas podczas procesu metabolizowania puryn, zawartych w niektórych pokarmach. Zwykle, to nasze nerki są odpowiedzialne za ich filtrowanie, a następnie za wydalanie kwasu moczowego wraz z moczem.

Czasami jednak występują trudności w przeprowadzeniu tego procesu, ponieważ organizm wytwarza go zbyt wiele lub zmniejszona jest jego zdolność do wydalenia. W rezultacie powstaje zaburzenie zwane hiperurykemią, które może wywoływać inne problemy, takie jak dna moczanowa i sprawiać pacjentom ból. Jeśli chodzi o metody obniżania kwasu moczowego to najlepszą metodą jest zmiana diety najlepiej na wegetariańską lub z mocnym ograniczeniem mięsa ii serów. Do tego wypijanie co najmniej 3 litrów płynów oraz jedzenie codziennie czereśni lub wiśni - 300 g. Jeśli chodzi o herbatkę z hibiskusa - niektóre źródła podają, że może stymulować czynność nerek, co pomaga ułatwić wydalanie kwasu wraz z moczem. Można zamiennie stosować herbatkę z imbirem, liści pokrzywy czy selera naciowego. Jeśli chodzi o kiszonki i zakwasy - proszę jeść i pić do woli bardzo wzmacniają mikrobiotę jelitową i mogą wspomóc schorzenie.

Dzień Dobry
Produkty fermentacji mlekowej (kiszonki, zakwas) są bardzo cennymi składniki prawidłowej diety, jednak duża ilość soli i sodu które się w nich znajdują mogą powodować nadciśnienie tętnicze krwi które jest jednym z czynników ryzyka związanego z zachorowaniem na przewlekłą niewydolność nerek, która powoduje zmniejszenie wydalania kwasu moczowego zaostrzając objawy dny moczanowej. Hibiskus ma działanie m.in moczopędne i przeciwzapalne, szczególnie działanie przeciwzapalne jest ważne w dnie moczanowej, ponieważ kryształki kwasu moczowego ranią tkankę powodując miejscowy stan zapalny.
Do usłyszenia
Proszę uwzględnić w diecie ograniczenie cukru, rafinowanej mąki i produktów wysoko przetworzonych. Posiłki powinny zawierać produkty pochodzenia naturalnego, posiadające wysoką zawartość witamin i mikroelementów.
W diecie osób z dną moczanową ważne jest ograniczenie spożycia puryn, ponieważ ich metabolizm prowadzi do produkcji kwasu moczowego, który może powodować zaostrzenie objawów choroby. Puryny znajdują się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak:
podroby (wątroba, nerki, serce)
mięso (wołowina, wieprzowina, jagnięcina)
ryby i owoce morza (sardynki, makrele, krewetki, małże)
wędliny i kiełbasy
Należy również unikać nadmiernego spożycia alkoholu, ponieważ zwiększa on produkcję kwasu moczowego w organizmie. Wskazane jest także ograniczenie fruktozy.
Z drugiej strony, zaleca się zwiększenie spożycia wody oraz pokarmów bogatych w witaminę C, ponieważ pomaga to w eliminacji kwasu moczowego z organizmu. Produkty bogate w witaminę C to między innymi cytrusy, truskawki, jagody, papryka, brokuły i szpinak.
Można pić herbatę z hibiskusa, ponieważ nie zawiera ona puryn. Herbata z hibiskusa posiada wiele korzystnych właściwości dla organizmu. Zawiera dużo witaminy C oraz antocyjanów, które działają przeciwutleniająco i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Ponadto, herbata z hibiskusa może mieć właściwości moczopędne, co pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Zakwas z buraków również jest dozwolony, ponieważ buraki są niskopurynowym warzywem. Kiszone ogórki i kapusta kiszona są dozwolone. Warto sięgać także po herbaty ziołowe: z pokrzywy, mniszka lekarskiego.
Ne ma przeciwskazań do spożywania wymienionych produktów. Proszę też przypilnować ilości wypijanych płynów w ciągu dnia.
Herbata z hibiskusa: Tak, można pić. Jest niskopurynowa i może wspomagać nawodnienie.
Zakwas z buraków: Tak, można pić w umiarkowanych ilościach. Jest bogaty w probiotyki i korzystny dla zdrowia jelit.
Kiszone ogórki i kapusta: Tak, można jeść w umiarkowanych ilościach. Są niskopurynowe i bogate w probiotyki, ale należy uważać na zawartość soli.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.