Moje doświadczenie

W mojej pracy kieruję się słowami Hipokratesa: „ Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem a lekarstwo pożywieniem”. Z wykształcenia i z pasji jestem dietetykiem i promotorem zdrowego stylu życia. Ukończyłam studia o kierunku dietetyka z oceną bardzo dobrą. Dodatkowo studia podyplomowe z psychodietetyki i liczne kursy z dietetyki klinicznej. Od 3 lat prowadzę działalność gospodarczą i pomagam zmieniać nawyki żywieniowe moich podopiecznych. Z klientami pracuję bardzo indywidualnie, uwzględniając ich potrzeby, preferencje oraz zasoby. Cały czas się szkolę i dokształcam, nigdy nie stoję w miejscu uczestnicząc w licznych szkoleniach oraz konferencjach poświęconych dietetyce.
więcej

Adresy (2)

NetDoctor.pl
Walentego Barczewskiego 1, Olsztyn

W tym gabinecie nie można umawiać wizyt przez internet

Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)


Czy brakuje Ci jakichś informacji w profilu tego specjalisty?

Pokaż innych dietetyków w pobliżu
NetDoctor.pl

W tym gabinecie nie można umawiać wizyt przez internet

Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)


Konsultacja online • 120 zł


Najpóźniej 30 minut przed wizytą dostaniesz SMS oraz e-mail z linkiem do konsultacji online. Połączysz się z telefonu lub komputera.


Przygotuj się 10 minut przed konsultacją. Upewnij się, że Twój telefon lub komputer jest naładowany. W przypadku wideokonsultacji sprawdź połączenie internetowe oraz ustawienia mikrofonu i kamery. Możesz również przygotować swoją dokumentację medyczną (np. wyniki badań).

Usługi i ceny

Ceny dotyczą wizyt prywatnych.

Konsultacja dietetyczna


Konsultacja online

120 zł

W jaki sposób ustalane są ceny?

Opinie pojawią się wkrótce

Napisz pierwszą opinię

Jesteś już po wizycie u mgr Barbara Dobrzyńska? Daj znać, co myślisz. Inni pacjenci będą wdzięczni za pomoc w wyborze najlepszego specjalisty.

Dodaj swoją opinię

Odpowiedzi na pytania

1 odpowiedzi udzielonych przez lekarza na pytania pacjentów na ZnanyLekarz.pl

Od pewnego czasu zgłębiam informacje na temat kwasów tłuszczowych, w szczególności z grup omega-3 i omega-6. Moje pytanie dotyczy źródeł danych. Niektóre z nich podają bardzo precyzyjne dane dotyczące zawartości poszczególnych kwasów z obu tych grup

Jeśli dobrze rozumiem proces przyswajania kwasów omega-3 i omega-6 do organizmu, obie te grupy kwasów niejako rywalizują ze sobą o dostęp do enzymu delta 6 desaturaza (D6D), przy czym dominuje w tej kwesti grupa omega-6. Dopiero ten enzym wprowadza kolejne wiązania podwójne do łańcuchów cząsteczek macierzystych form tych grup kwasów, powodując powstawanie kolejnych kwasów tłuszczowych o coraz dłuższych łańcuchach, takich jak chociażby EPA, DHA czy AA.

Jeśli więc dopiero po wniknięciu do organizmu kwasów ALA i LA z pożywieniem zostają one przetwarzane do kwasów o dłuższych łańcuchach i nie wiadomo wówczas nawet ile łańcuchów cząsteczek kwasu ALA zostanie wydłużonych kosztem kwasu LA (z racji tego, że omega-6 mają "łatwiejszy dostęp" do enzymu), dlaczego niektóre źródła podają dokładną zawartość kwasów EPA i DHA w produktach spożywczych, zanim zostaną one do tych form przekształcone przez ludzki organizm?

Dla przykładu strona podyplomie.pl podaje, że zawartość DHA w 100 gramach łososia atlantyckiego hodowlanego to 1,457, a EPA - 0,69. Skąd tak prezycyjne dane przed poznaniem rzeczywistego działania enzymów w konkretnym organizmie i efektów ich wpływu na wydłużanie łańcuchów cząsteczek kwasu ALA?

Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam

EPA I DHA należą do długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 zatem nie ulegają przemianom o którym Pani pisze, a ich najlepszym źródłem są tłuste ryby morskie. Stąd podaną ma Pani zawartość tych kwasów w łososiu. Dobre źródło EPA i DHA znajdzie Pani również w innych bardziej pospolitych rybach takich jak śledź, makrela, pstrąg oraz dla wegan w morskich algach. Inaczej się ma sprawa w przypadku ich prekursora, kwasu α-linolenowy (ALA C18:3), to on ulega przekształceniu do wyżej opisanych form i faktycznie konwersja nie jest zbyt wydajna. Ja polecam swoim pacjentom 2 razy tygodniowo ryby tłuste lub algi w przypadku wegan, a jako uzupełnienie źródła ALA, które znajdzie Pani w siemieniu lnianym, oleju lnianym, orzechach włoskich, nasionach chia, orzechach pekan .

mgr Barbara Dobrzyńska

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

Najczęściej zadawane pytania