Artykuły 20 maja 2014

Czy moje dziecko może nosić soczewki kontaktowe?

Ewa Wojciechowska okulista
Ewa Wojciechowska
okulista

Temat noszenia soczewek kontaktowych przez dzieci wzbudza duże kontrowersje i to nie tylko wśród rodziców ale także wśród okulistów, szczególnie tych którzy na co dzień nie zajmują się kontaktologią. Dobór odpowiednich soczewek, nauczenie dziecka podstawowych zasad pielęgnacji i regularna kontrola – to podstawa aby noszenie soczewek kontaktowych nawet przez kilkuletnie dzieci było w pełni bezpieczne. Dlatego warto o tym dyskutować, przytaczać argumenty za i przeciw a przede wszystkim opierać się na doświadczeniu osób, które się tym zajmują.

Jakie są zalety soczewek kontaktowych w tak młodym wieku?

Takie pytania padają bardzo często w gabinecie kontaktologicznym. I nie ma się co dziwić temu, że rodzice obawiają się o zdrowie swoich pociech. Dlatego warto znaleźć czas i rozwiać ich wątpliwości aby mogli sami zadecydować o takiej formie korekcji. Aby oprzeć rozmowę na doniesieniach naukowych, warto zaznajomić ich z wynikami badań przeprowadzonych przez Europejską Radę Optometrii i Optyki. Wyniki wykazują, że noszenie soczewek kontaktowych przez krótkowzroczne dzieci nawet w tak młodym wieku, jak osiem lat, może przynieść więcej korzyści niż preferowane dotąd okulary. Dzięki soczewkom kontaktowym dzieci mają pełną możliwość uczestniczenia w takich aktywnościach jak sport czy taniec, zwiększa się ich satysfakcja z widzenia oraz samoocena dotycząca wyglądu. Wniosek jest następujący – już małe dzieci doświadczają tych samych rozterek odnośnie metody korekcji wady wzroku co nastolatki i osoby dorosłe i nie wolno nam tego bagatelizować. Interesującym i niespodziewanym aspektem badań okazało się to, że dzieci uważają soczewki kontaktowe za łatwiejsze do manipulacji niż okulary, które często łamią się i uszkadzają.

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne?

Nowoczesne materiały, z jakich produkowane są obecnie soczewki zapewniają nie tylko doskonałą przepuszczalność dla tlenu ale także właściwe uwodnienie, przez co rogówka oka nie jest narażona na podsychanie i niedotlenienie. Oczywiście dzieciom należy zapewnić właśnie taki nowoczesny typ silikono-hydrożelowych soczewek.

Czy istnieje graniczny wiek od którego można nosić soczewki kontaktowe?

W praktyce nie istnieje takie pojęcie jak granica wieku, od której możemy polecać soczewki kontaktowe u dzieci. Istotna jest w tym przypadku dojrzałość, aby młoda osoba potrafiła zrozumieć kwestie związane z higieną i pielęgnacją soczewek kontaktowych oraz ryzyko związane z nieprzestrzeganiem jej zasad. Natomiast wsparcie rodziców jest kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu takiej decyzji.

Czy moje dziecko poradzi sobie z zakładaniem soczewek kontaktowych?

Jeśli mamy wątpliwości czy dziecko poradzi sobie z zabiegami higienicznymi dotyczącymi soczewek to najlepiej zaopatrzyć je w soczewki kontaktowe jednodniowe. Codziennie nowa para soczewek nie wymaga żadnej dodatkowej pielęgnacji.

Inne równie częste pytania to :

Czy do noszenia soczewek kontaktowych jest niezbędna stabilizacja wady wzroku?

Dlaczego soczewki a nie okulary?

Czy soczewki kontaktowe są drogie?

Jaki typ soczewek jest najlepszy dla dzieci?

Po odpowiedzi zapraszam na stronę internetową www.szczecin-okulista.pl

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.