Artykuły 26 lipca 2015

Dorosłe dzieci alkoholików (DDA). Trudny start w rodzinie alkoholowej

Olga Przybyłek psycholog, psychoterapeuta
Olga Przybyłek
psycholog, psychoterapeuta

Z problematyką uzależnień związane jest pojęcie syndromu DDA (dorosłe dzieci alkoholików). Nie zalicza się go do grupy chorób (tak, jak to jest w przypadku alkoholizmu) ani zaburzeń osobowości. Jest to zespół cech adaptacyjnych, które umożliwiają przetrwanie w rodzinie z problemem alkoholowym. Syndrom ten przejawia się zarówno w schematach funkcjonowania psychospołecznego (tworzenie więzi, pełnienie ról społecznych), jak i na płaszczyźnie poznawczej (sposobu myślenia o sobie i innych). Te utrwalone schematy pozostawiają ślad w psychice i zachowaniu pomimo upływu czasu.

Konsekwencje w dorosłym życiu

Sytuacja przewlekłego napięcia i braku poczucia bezpieczeństwa w rodzinie z problemem alkoholowym sprzyja tworzeniu się obronnych postaw życiowych, służących temu, aby przetrwać w trudnych warunkach, nie dać się skrzywdzić i jak najmniej cierpieć. Dziecko poznaje świat, uczy się relacji międzyludzkich oraz tworzenia więzi poprzez modelowanie w kontakcie z opiekunem. Jeżeli dom przestaje być bezpiecznym miejscem, a emocjonalne potrzeby dziecka nie są zaspakajane, dziecko czuje się niechciane, opuszczone i samotne. Taka sytuacja w dorosłym życiu skutkuje utrwalonym lękiem przed odrzuceniem, nieumiejętnością zbudowania trwałego związku partnerskiego. Pojawia się niepewność, podejrzliwość względem partnera i obawa przed byciem zdradzonym. Rodzi to potrzebę kontroli, która zamiast umacniać związek niszczy go, nieświadome prowadząc do zerwania więzi. U podłoża takiego zachowania stoi przeświadczenie, że ta osoba nie zasługuje na miłość.

Zachowania typowe

Aby doświadczyć uczuć od innej osoby i zostać przez nią docenionym, osoby te zatracają się w niesieniu pomocy innym, nie zwracają uwagi na własne potrzeby i pragnienia. W wyniku czego często bywają wykorzystywane przez innych ludzi, bądź wchodzą w niszczące związki nacechowane przemocą. Charakteryzuje je nadmierna odpowiedzialność i poczucie winy. Nieprzewidywalność zachowań pijących rodziców, częsta zmiana ich nastrojów, atmosfera ciągłego zagrożenia, zmienność zasad i wartości powodują, że dziecko może czuć się zagubione i zdezorientowane. Wykształca się w nim postawa nieufności wobec autorytetu oraz zachowanie nacechowane sztywnością, potrzebą nadmiernego planowania i porządkowania. Brak jest tutaj miejsca na spontaniczność i kreatywność. Działania niezaplanowane, realizowane pod wpływem impulsu mogą wzbudzać lęk oraz powodować wycofanie z kontaktów społecznych.

Mechanizmy obronne

Na drugim biegunie tego kontinuum jest życie w chaosie bez zasad z płynnymi granicami, bądź ich brakiem. Jednym z mechanizmów obronnych stosowanych przez dzieci w celu poradzenia sobie z sytuacją, która przekracza ich możliwości adaptacyjne jest odcięcie się od uczuć i ich stłumienie. W przyszłości powoduje to trudności w rozpoznawaniu i wyrażaniu emocji. Te zamrożone uczucia mogą w dorosłym życiu ujawniać się poprzez objawy somatyczne. Mogą pojawić się zaburzenia lękowe, depresyjne, a także uzależnienie od alkoholu, narkotyków i innych środków zmieniających świadomość. Nie wszystkie osoby dorastające w rodzinie z problemem alkoholowym doświadczają nasilonych objawów syndromu DDA. Większość z nich dobrze radzi sobie ze sobą i potrafi w konstruktywny sposób rozwiązywać sytuacje problemowe.

Nasilenie cech DDA może jednak przeszkadzać np. w osiąganiu celów zawodowych, w nawiązywaniu trwałych i satysfakcjonujących związków. Wówczas taka osoba wymaga pomocy psychologicznej. Może szukać rozwiązania swoich trudności na psychoterapii indywidualnej, bądź w formie spotkań grupowych tzw. grupach dla DDA prowadzonych przez placówki zajmujące się leczeniem osób uzależnionych od alkoholu.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.