Artykuły 02 grudnia 2015

Rola rodziców we wzmacnianiu naturalnej chęci poszukiwania pasji przez dziecko

Gabriela Lewicka-Śliwa psycholog, psychoterapeuta
Gabriela Lewicka-Śliwa
psycholog, psychoterapeuta

Aby dziecko mogło poszukiwać swoich pasji przede wszystkim potrzebuje czuć się ważne dla rodziców, bezpieczne i kochane. Tylko w takich warunkach będzie miało szansę na znalezienie motywacji do poszukiwań i rozwijania swoich zainteresowań.

Wspomaganie w odkrywaniu pasji dziecka.

Pasje często doskonale „odkrywają się same”, gdy doświadczamy sytuacji nowych, nietypowych, pełnych przygód. Dlatego, gdy wyjeżdżamy z dziećmi na wakacje lub gdy np. spędzamy  łykend w lesie pod namiotem, może się okazać, że nasze dziecko właśnie odkrywa w sobie nowe talenty, zainteresowania. Pozwalajmy dzieciom poznawać świat, nie bójmy się nowych sytuacji, w których może wydarzyć się coś niezwykłego.

Korzystajmy czasem z tego, aby dziecko mogło wspólnie przeżyć wspaniała przygodę tylko z jednym z rodziców. Czasem są rzeczy, które będą wyjątkowe tylko z mamą – jak na przykład wspólne pieczenie ciasta, a niektóre tylko z tatą – jak na przykład  samotna wyprawa w góry.

Ważne jest to, by nowo odkryta pasja  dziecka, która „nie pasuje”  do  wyobrażenia rodziców, nie była przez nich oceniona negatywnie. Szanujmy wszystkie pasje i zainteresowani dziecka. A nade wszystko, słuchajmy dzieci, bo one – nie tylko wprost –  stale  przekazują nam to, co jest dla nich ważne, co lubią robić i czego chciałyby doświadczać.

Wpływ pasji na poczucie pewności siebie.

Pasje i zainteresowania dzieci pozwalają im na budowanie własnej autonomii, niezależności i pewności siebie. Im bardziej zdobywają pewność w tym co robią, tym mniej potrzebują naszej akceptacji ich kolejnych kroków. To z kolei wzmacnia ich poczucie wartości i w przyszłości może ułatwić kształtowanie stabilnej i wysokiej samooceny. Gdy na przykład rozgrywają mecz lub gdy wspinają się na ściance wspinaczkowej, same decydują o tym, co powinni zrobić w danej chwili, jaki powinien być ich kolejny krok. Gdy podejmą właściwą decyzję, mogą mieć poczucie odniesionego sukcesu, a gdy rezultaty nie są takie, jakich oczekiwali, mają szansę nauczyć się tego, jak radzić sobie z poczuciem porażki.

Gdy pasja nie daje samych sukcesów.

Bywa, że w trakcie rozwijania pasji i poszukiwania zainteresowań, dziecko doświadcza frustracji, nie osiąga tego, czego by oczekiwało. Rola rodzica polega w takiej sytuacji na tym, by uwagę skupić przede wszystkim na wysiłku, jakie dziecko włożyło w działanie, na zaangażowaniu i przyjemności, której doświadczyło, a nie tylko na wyniku końcowym.  W ten sposób rodzic może wzmacniać  motywację wewnętrzną dziecka do działania. Motywacja taka w przyszłości ułatwi mu dążenie do celu mimo trudności, ponieważ  będzie potrafiło czerpać przyjemność z wysiłku, a nie tylko oczekiwało na efekt końcowy.

Swoboda vs. kontrola rodzicielska.

Aby nasze dziecko miało odwagę, by poszukiwać swoich pasji, potrzebuje, poza naszą uwagą i miłością, także pewnej dozy wolności – zabawy bez naszego nadzoru. W każdym wieku odrobina szaleństwa w zabawie, bez stałej kontroli rodziców, w bezpiecznych warunkach, z pewnością ułatwi poszukiwanie własnych mocnych stron i da dziecku nieograniczoną radość. Taka radość potem może być wielokrotnie odtwarzana, gdy nasze dziecko będzie doświadczało nowych rzeczy i poszukiwało własnych pasji.

Samodzielność dziecka a odwaga w poszukiwaniu pasji.

Dziecko, które w adekwatnym do wieku stopniu jest samodzielne, łatwiej będzie poszukiwało swoich zainteresowań, będzie miało w tym więcej odwagi. Nie wyręczajmy zatem dzieci w czynnościach, które są dla nich możliwe, dajmy im szansę poczuć satysfakcję, sprawstwo i poczucie sukcesu.

Pasje rodziców a pasje dzieci.

Bądźmy dla dzieci przykładem. Im więcej  dziecko dowie się o  pasjach rodziców, tych z przeszłości i tych aktualnych, tym łatwiej – identyfikując się z nim – będzie próbowało także poszukiwać własnych pasji. Nie żałujmy zatem czasu na wspólne opowieści o tym, co my jako rodzice lubimy robić i jaka była droga poszukiwania naszych pasji.

Umiar w ilości pasji.

Dzieci nie muszą uprawiać każdej dyscypliny sportu, ani grać na wszystkich instrumentach muzycznych czy znać wszystkie sztuki walki. Wystarczy, że będą lubiły to, czym się zajmują, nawet jeśli wybrana pasja nie będzie typowa czy najbardziej oczekiwana przez rodziców.

Podsumowując – jak wspierać dzieci w ich rozwijaniu mocnych stron i poszukiwaniu pasji:

  • pozwólmy na doświadczanie rożnych rzeczy, im bardziej różnorodnych tym lepiej;
  • doceniajmy wysiłek dziecka – nawet jeśli dziecko nie odniesie sukcesu, ważne by pochwalić go za włożony wysiłek, a nie tylko efekt końcowy;
  • wzmacniajmy wiarę dziecka w siebie samego – można to robić m. in. przez adekwatne podsuwanie zadań prowadzących do samodzielności dziecka;
  • traktujmy każde zainteresowanie dziecka poważnie, nawet jeśli dla nas nie jest to najbardziej pożądana pasja;
  • pozwalajmy czasem na swobodę i wolność w zabawie i życiu codziennym.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.