Tomografia komputerowa pozwala w krótkim czasie precyzyjnie ocenić stan struktur wewnętrznych organizmu. M. in. z tego właśnie względu jest tak popularna.
Tomografia komputerowa, zwana skrótowo TK lub CT (od angielskich słów „computed tomography”), to badanie obrazowe wykorzystujące tę samą technologię co zdjęcia rentgenowskie, jednak o wiele bardziej zaawansowane. Znajduje zastosowanie w przeróżnych sytuacjach - ale ma też pewne ograniczenia. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.
Z tekstu dowiesz się m. in.:
Urządzenie do tomografii komputerowej - czyli po prostu tomograf - składa się zasadniczo z dwóch elementów: ruchomego stołu, na którym leży pacjent, oraz maszyny „właściwej”, do której stół ten jest wsuwany. Owa przypominająca masywny okrąg maszyna to nowoczesny aparat rentgenowski wykonujący serię zdjęć RTG danej części ciała z różnych jej stron i pod różnymi kątami. Uzyskane w ten sposób liczne przekroje wybranych struktur anatomicznych nakładane są następnie na siebie przez specjalistyczne oprogramowanie, w efekcie czego powstają dwu- i trójwymiarowe obrazy owych struktur (stąd właśnie przymiotnik „komputerowa” w nazwie badania).
Najlepszy sprzęt odwzorowuje je z dokładnością do 1 mm, ale nawet nieco mniej zaawansowane urządzenia są wystarczająco precyzyjne, by:
Zazwyczaj jednak TK dotyczy jednej, bardzo konkretnej części ciała. W ofercie placówek diagnostycznych znajdziemy chociażby badania takie jak:
To, jaki dokładnie obszar ma zostać zbadany, zależy natomiast oczywiście od podejrzewanego lub już zdiagnozowanego problemu. Przykładowe wskazania do przeprowadzenia TK w poszczególnych rejonach ciała prezentuje poniższa tabela.
Tomografia głowy | Tomografia jamy brzusznej i miednicy |
---|---|
po urazach, udarze, w podejrzeniu nowotworu mózgu, krwawienia wewnątrzczaszkowego, ropnia, przy wadach wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeniach neurologicznych, chorobie Alzheimera, bólach głowy o niejasnej przyczynie, w niedokrwieniu mózgu, schorzeniach przysadki mózgowej, oczodołu, czaszki, jam nosa, zatok, uszu, gardła, krtani | w stanach zapalnych, przy nowotworach i wadach narządów wewnętrznych: wątroby, śledziony, trzustki, żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego czy układu moczowo-płciowego, w schorzeniach nerek, po urazach, przy zakrzepicy żył wątrobowych, niedrożności układu pokarmowego lub krwawieniach z niego |
Tomografia klatki piersiowej | Tomografia kręgosłupa |
przy nowotworach płuc, ropniach czy sarkoidozie, w chorobach naczyń płuc (jak zatorowość płucna, w przypadku której robi się tzw. angio, czyli tomografię tętnic płucnych z podaniem kontrastu – p. niżej), chorobach serca czy tętniakach aorty | w zmianach zwyrodnieniowych, przepuklinach, po urazach rdzenia kręgowego, przed wykonaniem punkcji lędźwiowej (tj. nakłucia w celu pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego, podania leków czy znieczulenia) |
Czekasz na badanie w ramach NFZ?
Zobacz, gdzie można zrobić je szybciej! Porównaj ceny placówek w Twojej okolicy i poznaj opinie pacjentów. Przekonaj się, ile to tak naprawdę kosztuje.
Sprawdź terminy: Tomografia komputerowa
Nie trać zdrowia na kolejki!
Im szybciej wdrożone leczenie, tym większe szanse na sukces!
To oczywiście nie wszystko. Tomografia przydaje się w bardzo wielu przeróżnych sytuacjach - badaniem pierwszego wyboru jest jednak stosunkowo rzadko (np. przy podejrzeniu obrażeń wewnętrznych po wypadku). Jak już bowiem wspomniano, polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich, wykorzystuje więc szkodliwe dla DNA komórek promieniowanie jonizujące. Jego dawka podczas jednej sesji może wynieść od 2 do 8 mSV (milisiwertów). To stosunkowo niewiele, zważywszy na fakt, że w ciągu całego życia przeciętny człowiek wyeksponowany jest na średnio 170 mSv promieniowania kosmicznego i pochodzącego z urządzeń codziennego użytku - ale znacznie więcej niż choćby w RTG klatki piersiowej, które naraża na przyjęcie zaledwie 0,02 mSv.
Współcześnie w tomografii stosuje się tzw. zasadę ALARA. To skrót od „As Low As Reasonably Achievable”, co można przetłumaczyć z angielskiego jako: „tak niska [dawka], jak to w ramach rozsądku możliwe”. Innymi słowy, nie napromieniowuje się pacjenta bardziej, niż jest to konieczne, aby uzyskać wystarczająco wyraźny obraz. Pojedyncze badanie nie stanowi więc bardzo dużego zagrożenia dla zdrowia i nie warto z niego rezygnować, gdy pojawi się rzeczywiste wskazanie do jego wykonania (jak np. właśnie rozległe urazy albo niejasne wyniki innych, mniej inwazyjnych badań). Nie należy go też jednak z drugiej strony powtarzać zbyt często.
O tym, czy istnieje wyraźna potrzeba przeprowadzenia tomografii, zawsze decyduje lekarz - potrzebne jest skierowanie. Przed badaniem pacjent musi ponadto wyrazić na nie pisemną zgodę, a kobiety w wieku rozrodczym dodatkowo oświadczyć, że nie są w ciąży, jako że promieniowanie jonizujące najbardziej niekorzystny wpływ ma na rozwijający się płód (istotnie zwiększa ryzyko późniejszego wystąpienia u dziecka wad wrodzonych).
Uwaga: o ile tomografię komputerową można wykonać teoretycznie w dowolnym momencie - w tym podczas menstruacji - o tyle zaleca się jej przeprowadzenie do 10. dnia cyklu miesiączkowego, aby wykluczyć bardzo wczesną, nierozpoznaną jeszcze ciążę.
Przeczytaj: Skierowanie na tomografię, rezonans, RTG, USG
Ciąża jest więc jednym z głównych przeciwwskazań, jeśli chodzi o tomografię. Badanie to wykonuje się tylko w bardzo rzadkich przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia przyszłej matki, i to wyłącznie przy zastosowaniu dodatkowych środków ochrony. Do przeprowadzenia TK u małych dzieci, których organizm wciąż jeszcze się kształtuje i w związku z tym wykazuje większą podatność na szkodliwe skutki promieniowania, potrzebna jest zgoda rodziców (i oczywiście dobry powód). Trzecią grupą szczególnie narażoną są osoby starsze.
Z uwagi na to, że wnętrze tomografu nie jest zbyt przestronne, pewnym przeciwwskazaniem może być klaustrofobia, czyli lęk przed niedużymi, zamkniętymi pomieszczeniami. W takiej sytuacji rozwiązaniem często jednak okazuje się zastosowanie środków uspokajających lub nawet narkozy.
Istnieje też kilka przeciwwskazań dotyczących przede wszystkim tzw. tomografii z kontrastem, kiedy to pacjentowi podaje się specjalną substancję dodatkowo zwiększającą czytelność uzyskanych w badaniu obrazów. Owe przeciwwskazania to:
Warto zaznaczyć, że nie są to przeciwwskazania bezwzględne i lekarz, biorąc pod uwagę ogólny stan pacjenta, może w powyższych sytuacjach zdecydować o przeprowadzeniu tomografii przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Zawsze jednak musi być poinformowany o wszystkich okolicznościach stojących potencjalnie na przeszkodzie do zrobienia badania.
Przeczytaj: Tomografia komputerowa z kontrastem - na czym polega, jak się przygotować
Dla bezpieczeństwa, skuteczności i sprawnego przebiegu tomografii kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Jeśli ma zostać podany kontrast, trzeba chociażby poddać się wcześniej badaniom laboratoryjnym. Chodzi przede wszystkim o:
Wyniki należy przynieść ze sobą na badanie. W wyjątkowych przypadkach wymagane jest też niekiedy zezwolenie nefrologa, endokrynologa lub diabetologa na wykonanie tomografii z kontrastem u osób pozostających pod opieką któregoś z tych specjalistów (np. czasem rzeczoną metforminę trzeba odstawić niezależnie od poziomu GFR).
Przeczytaj: Badania laboratoryjne przed podaniem kontrastu
Niezależnie natomiast od tego, czy środek cieniujący ma zostać podany, czy nie, w placówce wykonującej tomografię w dniu badania trzeba przedstawić:
Na tomografię komputerową należy przyjść ponadto z wynoszącym co najmniej 15 minut wyprzedzeniem, aby wypełnić ankietę na temat stanu zdrowia i wyrazić pisemną zgodę na badanie. Lekarz musi też mieć czas na podjęcie decyzji o jego przeprowadzeniu, na podstawie dostępnych informacji.
Uwaga: jeżeli kontrast ma być podany doustnie, trzeba się stawić na 2 godziny przed planowaną tomografią. Wcześniejszego zjawienia się wymaga też podanie środka cieniującego dopochwowo lub doodbytniczo. Szczegółowych instrukcji każdorazowo udziela personel konkretnej placówki medycznej.
Ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej na 6 godzin przed tomografią z kontrastem, a 3-4 godziny przed badaniem zaprzestać przyjmowania napojów. Nie dotyczy to niewielkich ilości wody do popicia leków, które - z wyjątkiem wspomnianej metforminy - można przyjąć o stałe porze. O wypicie wody na pół godziny przed tomografią mogą ponadto zostać poproszone osoby, u których ma zostać wykonane badanie jamy brzusznej czy TK miednicy mniejszej. Czasem tomografia przewodu pokarmowego może wymagać ponadto zrobienia lewatywy na dzień przed badaniem (przy tzw. wirtualnej kolonoskopii) lub przyjęcia preparatów hamujących perystaltykę jelit.
Pacjenci mający przyjąć środki uspokajające powinni powstrzymać się od picia tak długo jak od jedzenia, czyli przez co najmniej 6 godzin. Z drugiej strony zaleca się, aby ostatnia porcja wody przed badaniem - koniecznie niegazowanej - była dość spora (nawet 1,5 litra), jako że organizm musi być odpowiednio nawodniony. Jest to szczególnie ważne w przypadku tomografii z kontrastem, kiedy to w ciągu poprzedzających ją 2 dni należy przyjmować minimum 2 litry płynów na dobę. W razie wątpliwości o indywidualne wskazania w tej sprawie należy zapytać specjalistę.
Do tomografii komputerowej nie trzeba się rozbierać (w niektórych placówkach pacjent może być najwyżej poproszony o przebranie się w szpitalny szlafrok). W dniu badania warto jednak włożyć strój pozbawiony metalowych elementów, takich jak guziki, zatrzaski suwaki czy sprzączki - mogłyby bowiem zaburzać uzyskanie precyzyjnych wyników. Z tego samego względu do tomografii należy zdjąć okulary, zegarek, spinki do włosów, biżuterię czy aparat słuchowy.
Badanie w Twojej okolicy już jutro? To możliwe!
Porównaj ceny i opinie. Znajdź najlepszą dla siebie ofertę i zarezerwuj termin.
Pokaż: Tomografia komputerowa
Uzyskaj diagnozę i rozpocznij leczenie jak najszybciej!
W przypadku podania kontrastu dożylnie zakłada się natomiast wenflon. Przygotowany do badania pacjent kładzie się na stole tomografu i przyjmuje wskazaną pozycję, zwykle leżącą, na plecach, brzuchu lub na boku. Czasem dodatkowo umieszcza głowę na specjalnej unieruchamiającej poduszce. Podobnie bowiem jak przy klasycznym rentgenie, poruszenie ciała mogłoby spowodować zniekształcenie obrazu. W związku z tym pacjent co jakiś czas może być proszony także o wstrzymanie oddechu - w momencie zaświecenia się lampek kontrolnych lub na polecenie głosowe osoby nadzorującej badanie. Osoba ta przebywa w innym pomieszczeniu, jednak cały czas ma kontakt z pacjentem za pośrednictwem interkomu, można więc - i należy! - zgłaszać jej też wszelkie możliwe nieprawidłowości (p. niżej).
Podczas gdy pacjent leży nieruchomo, poruszają się elementy tomografu: stół wsuwa się do korpusu maszyny, a obecne w niej lampy rentgenowskie i detektory obracają się wokół, aby wykonać serię prześwietleń. Mogą temu towarzyszyć dźwięki takie jak mechaniczne brzęczenie lub warkot.
Tomografia komputerowa jest bezbolesna i w zależności od tego, jak duży fragment ciała poddaje się badaniu, trwa od kilku minut do pół godziny.
Jeśli nie podano środka cieniującego, pacjent praktycznie natychmiast po zakończeniu procedury może wrócić do codziennych czynności: jeść, pracować, prowadzić auto - chyba że zastosowano narkozę lub środki uspokajające, które na pewien czas zaburzają koncentrację i refleks.
Po tomografii z kontrastem należy jednak pozostać na terenie placówki medycznej jeszcze przez co najmniej 30 minut, aby upewnić się, że nie występują żadne efekty niepożądane (dopiero po tym czasie usuwany jest wenflon). Zaliczają się do nich zaś:
Objawy te mogą pojawić się już w trakcie badania, co natychmiast należy zgłosić przez interkom nadzorującej je osobie. Zazwyczaj jednak pacjent po podaniu kontrastu odczuwa najwyżej niestanowiące powodu do niepokoju ciepło i metaliczny smak w ustach, a po badaniu pije duże ilości wody, aby jak najszybciej wypłukać kontrast z organizmu. Kobiety karmiące piersią przez kolejną dobę nie powinny karmić, a ściągnięty w tym czasie pokarm należy wylać.
Uwaga: bardzo rzadkim powikłaniem zastosowania środka cieniującego jest tzw. nefropatia pokontrastowa, czyli chemiczne uszkodzenie nerek. Może wystąpić nawet u zdrowych osób, jednak czynnikami ryzyka są przede wszystkim stwierdzone wcześniej problemy z nerkami, niedobór białek krwi, podeszły wiek i cukrzyca.
Mimo pewnej liczby przeciwwskazań tudzież ryzyka wystąpienia skutków ubocznych tomografia komputerowa jest dość popularnym badaniem diagnostycznym. Potrzebnym do jej wykonania sprzętem dysponuje całkiem duża liczba placówek. Ich adresy z podziałem na poszczególne miejscowości znajdziesz na stronie Tomografia komputerowa. Można tam też od razu zarezerwować termin badania, jak również porównać ceny, które zaczynają się w okolicach 130 zł w przypadku np. tomografii nadgarstka czy stopy. Im większy obszar ma zostać poddany badaniu, tym jest ono droższe. Za wspomniany „trauma scan” obejmujący głowę, klatkę piersiową, brzuch i miednicę trzeba zapłacić średnio ok. 1000 zł. Koszt tomografii komputerowej zawsze rośnie też dodatkowo, jeśli podany ma być kontrast.
Czas oczekiwania na wyniki także może być różny w różnych placówkach. Zdjęcia (zapisane zwykle na płycie CD) oraz ich opis są do odbioru z reguły po kilku dniach od badania. Lekarz ma do nich oczywiście dostęp znacznie szybciej, jeśli tomografię przeprowadzono w ramach hospitalizacji, a nie ambulatoryjnie. W tym drugim przypadku interpretacji wyników również natomiast powinien dokonać specjalista, posiłkując się swoją wiedzą, doświadczeniem i istniejącą dokumentacją medyczną konkretnego pacjenta.
Przeczytaj: Tomografia komputerowa prywatnie – ile kosztuje i gdzie można ją wykonać?
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.