Zespół ZnanyLekarz
Dowiedz się, czym są środki kontrastowe stosowane w tomografii komputerowej, jakie jest ryzyko związane z ich przyjęciem i co można zrobić, aby je ograniczyć.
Tomografia komputerowa to jedno z najbardziej zaawansowanych i najdokładniejszych obecnie badań obrazowych, czyli takich, które pozwalają zobaczyć struktury znajdujące się wewnątrz żywego organizmu. Widoczność owych struktur można dodatkowo zwiększyć, podając pacjentowi tzw. kontrast. Przeczytaj, na czym polega działanie tej substancji i co wiąże się z jej zastosowaniem.
Z artykułu dowiesz się ponadto m. in.:
W tekście „Tomografia komputerowa – na czym polega badanie” omówiliśmy bardziej szczegółowo mechanizm, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie obrazów z wnętrza ciała przy użyciu tej techniki. Tutaj przypomnijmy tylko, że tomografię przyrównać można do serii zdjęć rentgenowskich wykonanych w wielu płaszczyznach i pod różnymi kątami, tak by nałożone na siebie utworzyły model skanowanego narządu czy układu (tzw. tomogram).
Pojedyncze zdjęcie rentgenowskie powstaje zaś w wyniku skierowania w wybrane miejsce wiązki promieniowania, które jest przepuszczane przez różne rodzaje struktur z różną intensywnością. Np. kości zatrzymują promieniowanie skuteczniej niż chociażby tkanka tłuszczowa, dlatego na prześwietleniach ukazują się jako jaśniejsze od niej. I na tym właśnie zjawisku opiera się zasada działania środków kontrastowych, zwanych też niekiedy środkami cieniującymi.
Mogą one pochłaniać promieniowanie o wiele lepiej lub słabiej i dzięki temu, wprowadzone do organizmu pacjenta, poprawiają widoczność obrazowanych elementów, przenikając do nich lub przeciwnie – odcinając się na ich tle. Kontrast wywołujący zaczernienie na zdjęciu RTG niektórych obszarów określa się mianem negatywnego, natomiast substancja ukazująca się jako jaśniejsza czy wręcz biała,w bo pochłania promieniowanie w większym stopniu, to tzw. pozytywny środek kontrastowy.
W tomografii komputerowej wykorzystuje się przede wszystkim właśnie ten drugi rodzaj kontrastu. Czynnikiem pochłaniającym promieniowanie jest tutaj jod. Im wyższe stężenie tego pierwiastka w preparacie, tym wyraźniejszy zarys prześwietlanych struktur na tomogramie. Nie jest to jednak jedyny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy komponowaniu składu środka cieniującego. Równie ważne cechy to:
Niska osmolalność kontrastu sprawia, że jest on lepiej tolerowany i szybciej usuwany z organizmu, bo nie odkłada się w tkankach. Pod tym względem środki kontrastowe podzielić można na trzy podgrupy:
Działania niepożądane środków kontrastowych to temat zasługujący na szersze omówienie. Zanim jednak do niego przejdziemy, warto zaznaczyć, że w zależności od potrzeb substancję cieniującą można podać na kilka różnych sposobów – bo też każdy z nich jest obciążony ryzykiem w nieco innym stopniu. Kontrast może więc zostać podany bezpośrednio do dróg moczowych, żółciowych lub rodnych, a także do kanału kręgowego, ale najczęściej aplikuje się go dożylnie, dotętniczo, doustnie (nie jest niestety zbyt smaczny) lub w postaci wlewki doodbytniczej.
Czekasz na badanie w ramach NFZ?
Zobacz, gdzie można zrobić je szybciej! Porównaj ceny placówek w Twojej okolicy i poznaj opinie pacjentów. Przekonaj się, ile to tak naprawdę kosztuje.
Sprawdź terminy: Tomografia komputerowa
Nie trać zdrowia na kolejki!
Im szybciej wdrożone leczenie, tym większe szanse na sukces!
Dwa ostatnie warianty, stosowane np. w tomografii komputerowej jamy brzusznej, potrafią skutkować wymiotami, mdłościami lub biegunką, która ustępuje po wydaleniu środka cieniującego z organizmu. Z drugiej strony zdarza się, że środek ten spowalnia pracę jelit – rozwiązaniem jest wówczas przyjmowanie większej ilości płynów. Z kolei jeśli pacjent cierpi na zapalenie jelit, należy się liczyć z możliwością zaostrzenia choroby, natomiast w przypadku perforacji przewodu pokarmowego z kontrastu należy zupełnie zrezygnować.
Uwaga: na tomografię z kontrastem przyjmowanym doustnie należy się stawić z około godzinnym wyprzedzeniem.
Podanie środka cieniującego donaczyniowo – niezbędne choćby do obrazowania techniką tomografii komputerowej narządów i naczyń krwionośnych – niesie ze sobą ryzyko wystąpienia znacznie większej liczby skutków ubocznych, przy czym aplikacja dożylna jest nim mniej obciążona niż aplikacja dotętnicza.
Ewentualne reakcje niepożądane ze strony organizmu pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilkudziesięciu minut od wstrzyknięcia kontrastu, sporadycznie obserwuje się je zaś dopiero po upływie 24-48 godzin. Najczęściej mają one lekki charakter i ustępują samoistnie lub wymagają jedynie objawowego leczenia. Te o umiarkowanym nasileniu zdarzają się o wiele rzadziej, a ciężkie, zagrażające życiu dotyczą ledwie 0,1-0,2% pacjentów, którym podano kontrast (to wciąż jednak ok. 10 razy wyższa częstotliwość niż w przypadku środków kontrastowych stosowanych przy rezonansie magnetycznym). Przykłady konkretnych reakcji zebraliśmy w formie poniższej tabeli.
Skala | Opis |
---|---|
Łagodne | bóle i zawroty głowy, niepokój, nudności, wysypka, pokrzywka, rumień, świąd, uczucie ciepła lub ból w miejscu podania, reakcja wazowagalna (nagły spadek ciśnienia), kichanie, kaszel, chrypka, obfite pocenie |
Umiarkowane | wymioty, silna pokrzywka, skurcz oskrzeli, obrzęk twarzy lub krtani, omdlenia, bóle mięśniowo-szkieletowe, gorączka, arytmia |
Ciężkie | wstrząs anafilaktyczny, zatrzymanie oddechu, zatrzymanie akcji serca |
Koniecznie wspomnieć trzeba też o dwóch powikłaniach niezwiązanych z alergią czy nadwrażliwością na jodowe środki kontrastowe. Są to mianowicie:
O ile bowiem środki cieniujące aplikowane doustnie lub doodbytniczo nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego i wydostają się z niego w postaci praktycznie niezmienionej, o tyle kontrast podawany dożylnie jest odfiltrowywany z krwi właśnie przez nerki, aby następnie opuścić organizm wraz z moczem. Jeśli więc pacjent cierpi na jakiekolwiek schorzenia nerek, stanowi to dodatkowy czynnik ryzyka. Do innych należą chociażby podeszły wiek, odwodnienie, cukrzyca (zwłaszcza gdy towarzyszy jej nefropatia cukrzycowa), szpiczak mnogi (inaczej: plazmocytowy – nowotwór ukfładu krwiotwórczego), niedokrwistość czy problemy z układem sercowo-naczyniowym.
Występowanie któregokolwiek z tych czynników nie musi jednak stanowić automatycznie przeciwwskazania do użycia jodowych środków cieniujących. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych można bowiem istotnie ograniczyć, a im samym skutecznie zaradzić, podejmując właściwe środki ostrożności. Kluczowe jest tu dobranie odpowiedniej dawki i rodzaju środka cieniującego do wieku i masy ciała pacjenta, a także jego stanu zdrowia.
Uwaga: istotne jest też zachowanie odpowiednio długich odstępów czasowych pomiędzy aplikacją kolejnych dawek kontrastu. W przypadku pacjentów zasadniczo zdrowych taki odstęp powinien wynieść co najmniej 4 godziny, ale w przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek – już co najmniej 48 godzin.
Zarówno lekarza kierującego na tomografię z kontrastem, jak i personel placówki, w której ma się ona odbyć, należy więc koniecznie poinformować o wszelkich alergiach, schorzeniach przewlekłych i stale zażywanych preparatach (nie tylko o lekach, ale też o suplementach diety i ziołach), jak również o ewentualnej ciąży.
Środki kontrastowe a ciąża i karmienie piersią
Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Europejskiego Towarzystwa Radiologii Urogenitalnej (ang. European Society of Urogenital Radiology, ESUR) w wyjątkowych, dobrze uzasadnionych przypadkach jodowe środki kontrastowe można podać nawet ciężarnym, monitorując później funkcjonowanie tarczycy noworodka w pierwszych dniach po jego przyjściu na świat. Większym zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju płodu w łonie matki są natomiast wysokie dawki promieniowania rentgenowskiego stosowane podczas tomografii komputerowej.
Jeśli chodzi zaś o karmienie piersią, to – inaczej niż w przypadku gadolinowych środków cieniujących wykorzystywanych przy rezonansie magnetycznym – nie trzeba go przerywać ze względu na podanie substancji bazujących na jodzie. Niektórzy specjaliści sugerują jednak, żeby na wszelki wypadek przez 1-2 dni po badaniu zrezygnować z karmienia, a ściągnięty w tym czasie pokarm wylać.
Na podstawie szczegółowego wywiadu pacjent jest precyzyjnie instruowany, jak powinien przygotować się do tomografii z kontrastem. Przygotowania obejmują zaś zwykle:
Uwaga: czasem decyzję o użyciu substancji cieniującej specjalista nadzorujący tomografię podejmuje dopiero w trakcie badania, np. gdy niespodziewanie zauważa podejrzaną zmianę i chce ją lepiej uwidocznić. Warto więc przygotować się do tomografii tak, jakby kontrast miał być podany, nawet jeśli nie jest to planowane. W przeciwnym razie może się okazać konieczne powtórzenie badania w innym terminie.
Pacjentów z grup ryzyka czasem dodatkowo nawadnia się poprzez dożylne podawanie roztworu soli fizjologicznej lub wodorowęglanu sodu, zarówno w trakcie tomografii, jak i po niej. Może to też dotyczyć sytuacji, w których badanie ma zostać przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym, jako że wtedy płynów nie należy przyjmować wcześniej tak samo długo jak pokarmów.
Aby uniknąć przykrych skutków wynaczynienia substancji cieniującej, tzn. rozlania się jej poza tętnicę lub żyłę, ważne jest odpowiednie tempo podawania kontrastu – zwłaszcza jeśli pacjent ma delikatne, uszkodzone lub niewydolne naczynia, tudzież cierpi na otyłość lub zaburzenia krążenia. Kontrast aplikuje się więc zazwyczaj przez założony tuż przed tomografią wenflon, przy użyciu automatycznej strzykawki. Może temu towarzyszyć miejscowo ból lub uczucie ciepła, a także metaliczny posmak w ustach.
Gdyby pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy, pacjent powinien niezwłocznie zgłosić je osobie nadzorującej przebieg tomografii komputerowej. Po zakończeniu badania należy zaś jeszcze przez mniej więcej pół godziny pozostać na terenie danej placówki, tak aby jej personel mógł podjąć natychmiastową interwencję w razie ewentualnej ostrej reakcji alergicznej. Dopiero po tym czasie usuwa się wenflon, przez który w takiej sytuacji podano by leki.
Badanie w Twojej okolicy już jutro? To możliwe!
Porównaj ceny i opinie. Znajdź najlepszą dla siebie ofertę i zarezerwuj termin.
Pokaż: Tomografia komputerowa
Uzyskaj diagnozę i rozpocznij leczenie jak najszybciej!
Każdy ośrodek diagnostyczny mający w swojej ofercie tomografię komputerową z kontrastem wyposażony jest w środki pozwalające nawet jeśli nie w pełni pomóc pacjentowi, to przynajmniej ustabilizować jego stan aż do czasu przybycia karetki, o ile byłoby to konieczne. Listę takich ośrodków, wraz z podziałem na poszczególne miejscowości, znajdziesz pod adresem: Tomografia komputerowa. Za pośrednictwem strony można też od razu umówić się na badanie, porównawszy uprzednio ceny. Są one zwykle o 100-200 zł wyższe niż od cen tej samej procedury obrazowej przeprowadzanej bez użycia środków cieniujących.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet jeśli koszt tomografii ma zostać pokryty z kieszeni pacjenta, a nie ze środków NFZ, to wykonuje się ją wyłącznie na podstawie skierowania lekarskiego. Nie tylko z uwagi na potencjalne ryzyko związane z przyjęciem środka kontrastowego, ale też – a może przede wszystkim – z uwagi na szkodliwość promieniowania. Ryzyko to bowiem, jak opisaliśmy wyżej, jest na wiele sposobów redukowane do minimum. Pacjent zawsze musi mieć jednak jego świadomość oraz wyrazić przed badaniem pisemną zgodę na zastosowanie substancji cieniującej. Może też się zawsze na jej użycie nie zgodzić, choć musi wówczas liczyć się z tym, że wartość diagnostyczna tomografii zostanie ograniczona.
Przeczytaj również: Skierowanie na tomografię, rezonans, RTG, USG
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.