Kto z rodziców nie doświadczył złości dziecka? Chyba tylko Ci, którzy się go dopiero spodziewają. Objawia się pod wieloma postaciami – od otwartego wyrażania sprzeciwu, poprzez unikanie towarzystwa rodziców po tzw bierną agresję – ignorowanie, milczenie, unikanie kontaktu. Złość dzieci to ciężki orzech do zgryzienia dla rodziców.
Oto przykłady pytań, które słyszę od rodziców poruszających ten temat w moim gabinecie:
I nie ma na nie jednej, prawidłowej odpowiedzi. Co pomaga?
Po co dziecku złość?
Złość jest uczuciem, które w przyszłości może pomagać dziecku w stawianiu granic i dbaniu o własne interesy – sprzeciw wobec rodzica jest ważnym ćwiczenie przed wejściem w samodzielne życie. Dobrze jest zatem, gdy w domu jest miejsce na przeżywanie złości. Oczywiście mądre stawianie granic przez rodziców jest elementem niezbędnym do konstruktywnego wykorzystanie energii złości bez czynienia krzywdy drugiemu.
Zapraszam do rozmów o złości.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.