Jestem psychologiem i terapeutą dialogu motywującego (DM), a mówiąc prościej jestem psychologiem pracującym w duchu DM. Choć są sfery życia, w pracy z którymi mam szczególnie duże doświadczenie:
• radzenie sobie ze stresem,
• pomoc w wyjściu z depresji,
• problemy w związkach partnerskich,
• brak akceptacji samego siebie,
• przeciwdziałanie i radzenie sobie z wypaleniem zawodowym,
• wzbudzanie i podtrzymywanie motywacji,
• rozwijanie pewności siebie,
to jestem gotów wysłuchać wszelkich historii o Twoich codziennych zmaganiach. Szanując Twoją wewnętrzną mądrość, do której z powodu życiowych zawirowań chwilowo być może nie masz dostępu, nie chcę dawać Ci wskazówek i recept na udane życie czy też nakreślać kierunku podróży. To Twoja podróż. Będę raczej starał się stworzyć atmosferę sprzyjającą temu, byś mógł w spokoju jeszcze raz przyjrzeć się okolicznościom, w których się znalazłeś, ale z innej perspektywy. Być może zadam Ci pytania, których sobie nigdy wcześniej nie zadawałeś - uwierz mi, jedno pytanie czasami zmienia spojrzenie na wiele spraw.
Zgadzam się z filozofem Martinem Buberem, który mawiał, że „wszelkie prawdziwe życie jest spotkaniem”. I nie chodzi tu tylko o spotkanie z kimś na zewnątrz – matką, szefem, żoną czy przyjacielem. Chodzi przede wszystkim o to, byś się najpierw spotkał z samym sobą i swoim życiem. Bez uników i bez trzymanej wysoko gardy. A żeby to było możliwe, potrzebujesz chwili spokoju i bezpiecznej przestrzeni. Przestrzeni na autentyczny dialog.
Czym jest dialog motywujący (DM)? To metoda prowadzenia rozmów o zmianie, stworzona przez Williama R. Millera i Stephena Rollnicka. Zgodnie z jedną z definicji jest to „oparty na współpracy, zorientowany na cel sposób komunikowania się, zwracający szczególną uwagę na język zmiany”. Jak dalej piszą twórcy DM: „ma on w zamierzeniu umocnić osobistą motywację i zobowiązanie do osiągnięcia konkretnego celu przez wydobycie oraz zbadanie u osoby jej własnych powodów do zmiany w atmosferze akceptacji i współczucia”. Ważnym elementem DM jest partnerstwo, co oznacza, że rozmowa z psychologiem/terapeutą jest jak taniec – choć jedna osoba zazwyczaj w nim prowadzi, to jednak każdy z partnerów czerpie z tej aktywności jednakową przyjemność. Terapeuta DM stara się przez cały czas być uważny na to, jak przebiega i w jakim kierunku podąża rozmowa, jednak nie stara się narzucać własnej interpretacji problemów klienta, a tym bardziej proponować swoich pomysłów na ich rozwiązanie.