Moje doświadczenie
Metody i techniki. Aby osiągnąć cel psychoterapii psychologia procesu korzysta z różnorodnych środków dostosowanych do świadomych i nieświadomych sposobów komunikacji używanych przez klienta. Sesje mogą wyglądać bardzo różnie: od zwykłej rozmowy poprzez analizę snów klienta, czasami wejście w ich świat poprzez dramę - odgrywanie sytuacji, postaci i ról, trudności relacyjnych, wzmacnianie komunikowanych niewerbalnie sygnałów, pracę z ciałem, uczuciami i potrzebami, ruch i taniec, pracę z głosem, analizę rysunków klienta, ulubionych piosenek, mitów i baśni, ustawienia grupowe, aż po twórczość i ćwiczenie nowych umiejętności. Jeśli jest to dla klienta użyteczne psychoterapeuta nie waha się używać narzędzi stosowanych w innych szkołach terapii np. poznawczych, behawioralnych, systemowych czy terapii Gestalt dostosowując je do filozofii pracy.
Na czym polega praca z procesem? Najważniejszym zadaniem psychoterapeuty pracującego z procesem jest pomoc klientowi w podążaniu za własnym doświadczeniem, badaniu tego jak doświadcza swojego problemu, w jaki sposób doznaje siebie, innych, świata oraz swoich reakcji na to, co się wydarza. Kluczową rolę w podążaniu za doświadczeniem klienta odgrywa koncepcja kanałów komunikacji i koncepcja progu. Terapeuta rozwija doświadczenie klienta w kanale, w którym ono przebiega. Jeżeli klient opisuje swoje doświadczenie bólu głowy jako uczucie rozpierania, terapeuta zachęca go, aby w kanale ruchu badał owo rozpieranie i odkrywał, w jaki sposób może wykorzystywać jakość rozpierania w swoim życiu.
Dla kogo ta terapia? W jakich problemach jest skuteczna. Psychologia procesu znajduje zastosowanie w pracy nad własnym rozwojem, u osób nieśmiałych lub cierpiących z powodu niskiej samooceny, leczeniu nerwic, stanów lękowych, depresji oraz pracy z ofiarami nadużyć czy przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej. Pomaga osobom dyskryminowanym ze względu na płeć, wiek, wyznanie czy orientację seksualną. Jest bardzo skuteczna dla osób doświadczających trudności w relacjach, pomaga w rozwiązywaniu konfliktów interpersonalnych. Posiada skuteczne narzędzia we wspieraniu leczenia uzależnień, szczególnie w terapii zaburzeń jedzenia, komunikacji z osobami w śpiączce oraz odmiennych stanach świadomości. Wspomaga leczenie osób zdiagnozowanych psychiatrycznie. Praca z procesem ma zastosowanie w przypadku osób borykających się z problemami psychosomatycznymi. Jest bardzo skuteczna w terapii par i małżeństw. Należy pamiętać, że o skuteczności terapii decyduje całościowy oddźwięk klienta na proponowany przez psychoterapeutę sposób pracy. Właśnie ta głęboka, wewnętrzna reakcja klienta stanowi ostateczne kryterium czy metoda, którą stosujemy jest to dla niego dobra czy nie.
Często pełne wejście w dane doświadczenie uniemożliwia próg: granica pomiędzy tym, co znane i tym, co nowe, nieznane, co próbuje zaistnieć w naszym doświadczeniu. Doświadczenia nowych jakości zabraniają nam figury progowe, strażnicy naszej tożsamości. Duża cześć pracy z procesem skupia się na przepracowywaniu progu, szukaniu kompromisów i sposobów wprowadzania zmian w nasze życie. Pełniejsze „wejście w doświadczenie” prowadzi do większej świadomości, a to z kolei pozwala szukać nowych rozwiązań zgłaszanych przez klienta problemów. Większa świadomość własnego doświadczenia sprawia, że problem poniekąd sam ujawnia klientowi swoje znaczenie i podpowiada rozwiązanie bez konieczności podsuwania interpretacji czy też dawania rad przez terapeutę. W pewnym sensie w wyniku poszerzenia własnego doświadczenia rozwiązanie trudności staje się dla klienta oczywiste lub problem po prostu znika. Tak uzyskane rozwiązania są zazwyczaj najbardziej trwałe.
Praca z procesem jest niedyrektywna - wybierając rodzaj interwencji terapeuta kieruje się przede wszystkim świadomą i nieświadomą reakcją zwrotną klienta, ponieważ tylko ona wyznacza właściwy kierunek pracy i może doprowadzić klienta i terapeutę do właściwego rozwiązania. Doświadczenie klienta jest tu najlepszym doradcą.
Efekty terapii. Praca z procesem polega na dookreślaniu tożsamości osoby, badaniu kierunku i możliwości zmian oraz pracy z tym, co te zmiany uniemożliwia. Daje to osobie możliwość wykorzystania w pełni swojego potencjału i umożliwia podjęcie świadomej decyzji dotyczącej zmiany. Klient przestaje czuć się ofiarą tego, co wydarza się w jego życiu, zaczyna świadomie i w twórczy sposób wykorzystywać nowe sytuacje. Prowadzi to do poprawy relacji z innymi ludźmi, zanikania objawów nerwicowych, często do ustępowania dolegliwości somatycznych.
© Untitled
W celu umówienia wizyty proszę o kontakt telefoniczny.
Mariusz Bodzioch Psychoterapeuta tel NUMER (6-9-2-8-0-9-6-8-2 )
Adresy (2)
Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)
Psychoterapia indywidualna • 150 zł
Psychoterapia rodzinna • 200 zł
Czy brakuje Ci jakichś informacji w profilu tego specjalisty?
Pokaż innych psychoterapeutów w pobliżuPacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)
Psychoterapia indywidualna • 150 zł
Psychoterapia partnerska • 200 zł
Psychoterapia rodzinna • 200 zł
Czy brakuje Ci jakichś informacji w profilu tego specjalisty?
Pokaż innych psychoterapeutów w pobliżu19 opinii pacjentów
Ogólna ocena
Sortuj opinie według
Pacjent
Zgadzam ze wszystkimi opiniami. Terapeuta staje się bliskim przyjacielem, nie zaciemnia sytuacji, lecz wspiera. Jestem w stanie zapanować nad złością, inne aspekty życia uległy poprawie. Zdarzyło się 2 razy, że odwołał sesję - 1 raz, gdy był chory, drugi - gdy po covid czuł się dalej nie w pełni zdrowy. Doceniam to. To niesamowite, ile cierpliwości, tolerancji i zaangażowania ten człowiek potrafi wykazać. Terapia została zakończona z wielkim wyczuciem, z myślą o pacjencie. Bardzo dziękuję za poświęcony mi czas
S. J.-S.
Profesjonalne, pełne zaangażowania i empatii ze strony prowadzącego terapię sesje.
Nikola
Pan Mariusz jest dobrym terapeutą, jednak bardzo często odwołuje wizyty, najczęściej na chwilę przed umówionym spotkaniem. Jest to dosyć nieodpowiedzialne jak na to jaki zawód wykonuje. Bywało tak, że stresowałam się całą noc przyszłą wizytą, która na drugi dzień została odwołana, takie zachowanie nie sprzyja leczeniu depresji i stanów lękowych.
Barbara B.
Po półrocznej pracy zdalnej podczas pandemii utraciłam zdolność do samorealizacji i dalszego rozwoju na studiach podyplomowych. Jestem bardzo wdzięczna Panu Mariuszowi za to, że w ciągu kilku miesięcy współpracy powróciłam do poprzedniego, dobrego stanu zdrowia psychicznego. Niezwykle spokojny, zaangażowany, nigdy niczego nie musiałam przypominać, nigdy też nie wiedziałam, jakie ciekawe ćwiczenie zostanie mi przedstawione podczas kolejnej sesji. Również polecono mi bardzo dobrego lekarza specjalistę; nigdy nie było problemów ze zdalną terapią czy z przesunięciem godziny lub daty sesji, a sporo pracuję za granicą. Dwóch poprzednich psychoterapeutów okazało się nieporozumieniem.
Znalazłam Pana Mariusza na tym portalu, przeczytałam opinie, trochę musiałam poczekać na pierwszą wizytę, ale Panie Mariuszu, było warto! Dziękuję.
Tomasz Waligura
Znalazłem się w fatalnej sytuacji życiowej, już po 3-ech miesiącach udało mi się ponownie stanąć na nogi i ponownie rozwijać się intelektualnie, jednocześnie powrócić do pracy.
Bardzo dziękuję za pomoc, jest dla mnie nie do opisania. Spokojny intelektualista z poczuciem humoru, nie udaje, że białe jest czarne, bywa trudno, ale ale rezultaty są oczywiste.
Wojciech
Po paru wizytach mogę stwierdzić, że Pan Mariusz, to kompetentny specjalista pełen empatii, ale jednocześnie spokoju. W przystępny sposób wyjaśnia złożoność procesów myślowych. Wzbudza zaufanie oraz przedstawia celne spostrzeżenia. Mimo, że to dopiero początek mojej drogi terapeutycznej, to mam przekonanie aby właśnie z tym specjalistą zmierzyć się z problemami stawianymi przez mój umysł.
Wiktor
Jestem po pierwszej konsultacji. Najchętniej wystawiłabym ocenę 1 - żeby zniechęcić innych do umawiania się na wizyty, bo czas oczekiwania jest długi (co już samo mówi za siebie). A tak na poważnie to warto czekać, bo w odróżnieniu do innych terapeutów tutaj jest konkret.
Pan Mariusz ujął mnie swoim spokojem. Psychoterapeuta godny polecenia. Widać, że jego praca to sztuka i misja. Angażuje się w sprawy pacjenta.
Pan Mariusz zdecydowanie jest profesjonalistą, nie doradza, a prowokuje do myślenia poprzez zadawanie pytań, co jest moim zdaniem atutem.
Polecam z całego serca! Bardzo przyjazna i luźna atmosfera. Myślałem, że będę miał problem z otworzeniem się przed obcą osobą, ale moje obawy były zupełnie niepotrzebne :)
Magda Grażyna :)
Mariusz jest odpowiednią osoba na tym miejscu. Ma wiele cech, które sprawiają, że dla mnie był świetnym terapeutą.
Z zlęknionej, znerwicowanej, zakompleksionej dziewczyny stałam się pewną siebie, silną kobietą choć droga którą przeszłam wcale nie była latwa- a zawdzięczam to głównie swojej pracy i Mariuszowi, ktory mnie przez te zawiłe ścieżki prowadził...
Co jest niezwykłe- to to, że ta ścieżka wyposaża nas w narzędzia, które zostaną. Daje możliwość pracy nad swoimi słabościami już chyba na zawsze. I to jest piękne, bo zamiast popadać w strach i w skrajności mam moment w którym wiem co powinnam zrobić dla siebie.
Bo o własne szczęście warto walczyć. Samo się nie stanie. Szczerze polecam!
Mariusz potrafi słuchać i pamieta- ma świetną pamięć ;) potrafi celnie trafić z pytaniem. Jest obiektywny, nie oceniający i prawdziwy.
Dziękuję!
Katarzyna R.
Pan Mariusz jest godnym polecenia specjalista. Wykazuje się ogromem cierpliwości Jest w pełni zaangażowany w proces terapii, gdzie momentami jest bardzo ciężko, ale dzięki jego ogromnemu wsparciu, nabiera się chęci do walki.
Dziękuję za pomoc i wsparcie.
Magdalena K
Terapia to dla mnie podróż w głąb emocji w poszukiwaniu spokoju, równowagi i szczęścia. Pan Mariusz jest niesamowitym przewodnikiem tej podróży: uważnie słucha, wspiera, stwarza atmosferę akceptacji, zmusza do myślenia. Pokazuje mi, jak wspaniałe jest świadome przeżywanie tego, co jest tu i teraz. Mam pewność, że jestem w dobrych rękach. Dziękuję!
Najczęściej zadawane pytania
-
Jaki jest zakres porad oferowanych przez Mariusz Bodzioch?Mariusz Bodzioch to psychoterapeuta. Na podstawie swojego doświadczenia i wykształcenia Mariusz Bodzioch oferuje usługi takie jak: psychoterapia partnerska, psychoterapia indywidualna, psychoterapia rodzinna.
-
Gdzie Mariusz Bodzioch ma swój gabinet?Mariusz Bodzioch przyjmuje pod adresem:
- Stefana Wyszyńskiego 43 Lubliniec
-
Czy Mariusz Bodzioch przyjmuje online, bez konieczności pojawiania się w placówce?Nie, w tym momencie Mariusz Bodzioch nie oferuje konsultacji online.
-
Jak Mariusz Bodzioch akceptuje płatności po wizycie?Metody płatności, które akceptuje Mariusz Bodzioch to: Gotówka.
-
Jak Mariusz Bodzioch umawia wizyty?Pod tym adresem Mariusz Bodzioch nie podaje swojej dostępności. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu, aby poznać dostępne terminy.
-
W jakich godzinach przyjmuje Mariusz Bodzioch?Mariusz Bodzioch udziela informacji o dostępności przy bezpośrednim kontakcie.
-
Mariusz Bodzioch: co mówią pacjenci?20 osób dodało swoją opinię. Mariusz Bodzioch ma średnią ocen 5 (na 5 gwiazdek).
-
Jakie ubezpieczenia akceptuje Mariusz Bodzioch?Mariusz Bodzioch nie przyjmuje w ramach ubezpieczenia, tylko w ramach płatnych wizyt prywatnych. W razie wątpliwości zalecamy kontakt ze specjalistą.