Grzybicze zapalenie pochwy to w istocie popularna nazwa dla drożdżakowego zapalenia pochwy, powodowanego najczęściej przez Candida albicans. Choroby w rzeczywistości niegroźnej, choć zwykle będącej bardzo dolegliwym zakażeniem.
Drożdżaki w niewielkiej ilości należą do fizjologicznej flory pochwy u większości kobiet, bytują również na sromie, w okolicy odbytu, w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym, a także na dłoniach i stopach ( grzybica paznokci ), w momencie pojawienia się czynników sprzyjających dla ich rozwoju, namnażają się bardzo intensywnie i powodują objawy zapalenia.
Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu drożdżakowego zapalenia pochwy są:
Objawy ostrego zapalenia grzybiczego pochwy:
Rozpoznanie choroby, poza danymi z wywiadu, polega na stwierdzeniu opisywanych objawów z wykonaniem oceny pH wydzieliny pochwowej, dla wykluczenia innej, ewentualnie współistniejącej infekcji , spowodowanej innym drobnoustrojem.
Leczenie grzybiczego zapalenia pochwy zwykle nie nastręcza problemu, stosowane są globulki, tabletki i kremy dopochwowe. Trudne mogą być sytuacje leczenia uporczywie nawracających zapaleń. W takich przypadkach konieczna jest próba identyfikacji czynników usposabiających, występujących u danej pacjentki i próba ich wyeliminowania, równocześnie ze stosowaniem preparatów doustnych oraz miejscowych.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.