Rezonans kręgosłupa piersiowego to bezpieczne i bardzo dokładne badanie pozwalające zobrazować nie tylko kości, ale też znajdujący się pod nimi rdzeń kręgowy.
Z całego kręgosłupa jego odcinek piersiowy – zwany potocznie kręgosłupem piersiowym – jest stosunkowo najmniej narażony na urazy, choroby czy kontuzje. Bardzo łatwo jednak doprowadzić do jego przeciążeń, które skutkują objawami nie tylko przykrymi, ale też często pozornie niezwiązanymi z kręgosłupem piersiowym. Postawienie trafnej diagnozy bywa możliwe niekiedy tylko dzięki rezonansowi magnetycznemu. W poniższym artykule zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat tego badania.
Z tekstu dowiesz się m. in.:
Rezonans magnetyczny to obecnie bodaj najdokładniejsze ze wszystkich badań obrazowych, czyli takich, które pozwalają w niechirurgiczny sposób zajrzeć do wnętrza ciała. W przeciwieństwie do innych technik umożliwia zobaczenie nawet struktur znajdujących się pod kośćmi – niedostępnych dla ultradźwięków podczas USG i z reguły przysłoniętych w tomografii komputerowej czy na zdjęciach rentgenowskich.
Przykładem tego typu struktury jest obok mózgu chociażby rdzeń kręgowy, umiejscowiony wewnątrz tzw. kanału kręgowego, który tworzą kolejne kręgi kręgosłupa i znajdujące się pomiędzy nimi dyski. Gdy więc na podstawie badania klinicznego i wywiadu z pacjentem lekarz podejrzewa, że przyczyna problemu może być związana z rdzeniem kręgowym, zalecane jest wykonanie właśnie rezonansu magnetycznego – zwanego też czasem skrótowo RM lub MRI, od angielskich słów „Magnetic Resonance Imaging” oznaczających obrazowanie tą metodą.
Rezonans bywa ponadto nieoceniony, jeśli inne badania, takie jak choćby tomografia czy RTG kręgosłupa piersiowego, nie przyniosły jednoznacznych odpowiedzi na pytanie o źródło dolegliwości. Może też je z powodzeniem zastąpić, jeśli zastosowanie tych procedur medycznych jest niewskazane z powodu użycia w nich szkodliwego promieniowania rentgenowskiego – czyli np. u kobiet w ciąży*. W MRI zamiast promieniowania wykorzystuje się bowiem obojętne dla zdrowia pole magnetyczne i fale radiowe. Z tego też względu badanie można przeprowadzać z praktycznie dowolną częstotliwością.
Dlaczego zatem rezonans całkiem nie wyparł wymienionych technik? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze, badanie trwa znacznie dłużej – w przypadku RM kręgosłupa w odcinku piersiowym zajmuje około pół godziny, podczas gdy tomografia czy rentgen to kwestia zaledwie kilku minut. Przez cały ten czas trzeba pozostawać w bezruchu, bo każde poruszenie mogłoby spowodować zamazanie uzyskiwanego obrazu i obniżenie tym samym wartości diagnostycznej badania. Pacjentów nadpobudliwych, cierpiących na tiki nerwowe czy chorobę Parkinsona znacznie trudniej więc badać metodą rezonansu magnetycznego. Nie jest to też najlepsze narzędzie w kontekście osób, które trafiają na szpitalny oddział ratunkowy po wypadkach i wymagają oceny stanu kręgosłupa w trybie pilnym – wówczas bowiem liczy się każda chwila.
*Choć nie wykazano szkodliwego wpływu rezonansu magnetycznego na rozwój płodu, to na wszelki wypadek unika się jednak przeprowadzania MRI w pierwszym trymestrze ciąży.
Kolejny powód, dla którego tomografia i rentgen kręgosłupa nadal pozostają w użyciu, to stosunkowo ograniczona dostępność zaawansowanego technologicznie sprzętu do RM, która przekłada się z kolei na wysoką cenę badania. Za rezonans kręgosłupa w odcinku piersiowym trzeba zapłacić od ok. 200 zł do nawet 1000 zł, zależnie od placówki. Listę ośrodków mających tę procedurę w swojej ofercie – wraz z cenami i podziałem na poszczególne miejscowości – znajdziesz pod adresem: Rezonans Kręgosłupa Piersiowego. Za pośrednictwem strony można też od razu umówić się na badanie w dogodnym dla siebie terminie.
Czekasz na badanie w ramach NFZ?
Zobacz, gdzie można zrobić je szybciej! Porównaj ceny placówek w Twojej okolicy i poznaj opinie pacjentów. Przekonaj się, ile to tak naprawdę kosztuje.
Sprawdź terminy - Rezonans Kręgosłupa Piersiowego
Nie trać zdrowia na kolejki!
Im szybciej wdrożone leczenie, tym większe szanse na sukces!
RTG i tomografia kręgosłupa w odcinku piersiowym nie mogą zostać całkowicie wyparte przez MRI także z tej przyczyny, że bezwzględnym do nich przeciwwskazaniem jest właściwie tylko ciąża – wolno je za to stosować u pacjentów, którzy nie powinni poddawać się rezonansowi. Mowa tu mianowicie o osobach mających w ciele przedmioty takie jak:
Problematyczny może okazać się także tatuaż lub makijaż permanentny wykonany przy użyciu barwników zawierających metaliczne drobiny. Chodzi bowiem o to, że pod wpływem silnego pola magnetycznego wytwarzanego przez aparaturę do rezonansu wykonane z metalu obiekty mogłyby zacząć się przemieszczać lub rozgrzewać, prowadząc do uszkodzenia okolicznych tkanek. Urządzenia elektroniczne – a więc np. właśnie neurostymulator czy rozrusznik serca – mogłyby natomiast dodatkowo ulec rozmagnesowaniu i przestać poprawnie działać, co jeszcze bardziej zagroziłoby zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.
Uwaga: niektóre implanty produkuje się współcześnie w taki sposób, aby nie stanowiły przeszkody na drodze do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego. Nadzorujący go radiolog musi mieć jednak całkowitą pewność, że z właśnie takim implantem ma do czynienia, dlatego koniecznie należy mu przedstawić dotyczącą owego implantu dokumentację medyczną.
Inne możliwe przeciwwskazania do MRI kręgosłupa piersiowego to wspomniany już pierwszy trymestr ciąży i niemożność utrzymania ciała przez dłuższy czas w bezruchu, a także klaustrofobia, czyli lęk przed ograniczonymi przestrzeniami, bo badanie zwykle wymaga znalezienia się w oświetlonym i wentylowanym, ale jednak dość wąskim tunelu maszyny do rezonansu. Ewentualny stres da się jednak na kilka sposobów zredukować: pacjent może chociażby zamknąć oczy lub zażyć wcześniej środki uspokajające. Pewnym rozwiązaniem bywa też skorzystanie z aparatury w tzw. systemie otwartym, która przypomina nieco przerośniętą maszynę do szycia i zapewnia osobie badanej znacznie więcej miejsca niż stosunkowo nieduży otwór w okrągłym urządzeniu systemu zamkniętego.
Przeczytaj: Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego – jak przebiega, jak się przygotować
Osobną grupę stanowią przeciwwskazania do MRI odcinka piersiowego kręgosłupa z wykorzystaniem substancji kontrastowych (inaczej: cieniujących), które poprawiają widoczność obrazowanych struktur. Być może trzeba będzie zrezygnować z badania, jeśli u pacjenta stwierdzono w przeszłości alergię na nie lub jeśli cierpi on na niewydolność nerek. Tzw. kontrast jest bowiem usuwany właśnie przez ten narząd, wraz z moczem. Aby przyspieszyć ten proces, przez parę dni po rezonansie warto przyjmować zwiększone ilości płynów. Przed procedurą należy natomiast ocenić funkcjonowanie nerek, mierząc stężenie kreatyniny we krwi osoby, która ma zostać zbadana (zob. „Badania laboratoryjne przed podaniem kontrastu”). Na sam rezonans powinna zaś ona stawić się na czczo, tj. spożywszy ostatni posiłek co najmniej 6-8 godzin wcześniej.
Niezależnie od tego, czy kontrast ma być podany, czy nie, do MRI kręgosłupa piersiowego należy się przygotować, wkładając odpowiedni ubiór. Powinien on być wygodny, co zapewni komfort ułatwiający pozostanie w bezruchu. Warto mieć też na względzie, że podczas procedury w pomieszczeniu robi się dosyć ciepło (temperatura przekracza 25 st. C). Najważniejsze jednak, by ubranie pozbawione było metalowych elementów, takich jak guziki, suwaki, sprzączki, fiszbiny i haftki biustonosza, a także cekiny czy nawet metaliczne nadruki. One również, podobnie jak metalowe obiekty wewnątrz ciała, mogłyby się zacząć rozgrzewać i przesuwać, zaburzając ostrość uzyskiwanych obrazów.
Z tego samego względu w dniu badania zrezygnować należy z nakładania makijażu, lakieru do włosów czy rozświetlającego balsamu. Kosmetyki te zawierają bowiem często metaliczne drobiny. Przed wejściem do pracowni rezonansu pozostawić trzeba ponadto przedmioty w całości bądź częściowo wykonane z metalu, a więc np. klucze, telefon, okulary, biżuterię, zegarek czy ruchomy aparat ortodontyczny. Ich nagłe przemieszczenie w polu magnetycznym stanowiłoby poważne zagrożenie zarówno dla pacjenta, jak i znajdującego się w pomieszczeniu sprzętu.
Uwaga: karty płatnicze, choć wykonane zasadniczo z plastiku, mogą ulec natomiast rozmagnesowaniu, dlatego ich również lepiej nie wnosić ze sobą na rezonans.
Dobrze zjawić się w danej placówce diagnostycznej co najmniej kwadrans przed planowaną godziną badania, tak aby na spokojnie wypełnić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia pacjenta i ewentualnych przeciwwskazań do rezonansu, a także przedstawić radiologowi dotychczasową dokumentację medyczną na temat wszczepionych implantów czy problemów w odcinku piersiowym kręgosłupa (szczególnie istotne są wyniki poprzednich badań obrazowych, jeżeli miały miejsce).
W związku z tym, że MRI to procedura bezpieczna, skierowanie nie jest niezbędne – o ile oczywiście koszt badania ma zostać pokryty z kieszeni pacjenta, a nie np. ze środków NFZ. Skierowanie bywa natomiast o tyle przydatne, że może podpowiedzieć radiologowi, w jaki dokładnie sposób przeprowadzić rezonans i którym strukturom uważniej się przyjrzeć.
Badanie w Twojej okolicy już jutro? To możliwe!
Porównaj ceny i opinie. Znajdź najlepszą dla siebie ofertę i zarezerwuj termin.
Pokaż - Rezonans Kręgosłupa Piersiowego
Uzyskaj diagnozę i rozpocznij leczenie jak najszybciej!
Warto też jednak wiedzieć, że jest to technologia na tyle czuła, iż potrafi wykazać nieprawidłowości w budowie kręgosłupa u mniej więcej co połowy osób w średnim wieku i u większości starszych – nawet u tych, które nie skarżą się na żadne dolegliwości! Z drugiej strony pacjenci bez istotnych patologii w odcinku piersiowym odczuwają czasem ból w tej okolicy. Ten brak korelacji między problemem faktycznie doświadczanym a uwidocznionym w badaniu oznacza dość spore ryzyko, że objawy nie ustąpią, bo po rezonansie leczone zacznie być co innego niż ich rzeczywista przyczyna. Z tego względu tak precyzyjne obrazowanie kręgosłupa tuż po pojawieniu się symptomów zwykle nie jest zalecane, a MRI wykonuje się dopiero wówczas, gdy mimo podjętych na podstawie wstępnego rozpoznania działań w ciągu 6 tygodni poprawa nie ma miejsca lub wręcz stan pacjenta ulega pogorszeniu.
Inne wskazania do rezonansu kręgosłupa w odcinku piersiowym obejmują:
Rezonans magnetyczny kręgosłupa w odcinku piersiowym pozwala ponadto zaobserwować zmiany w przebiegu reumatoidalnego, łuszczycowego czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zmiany demielinizacyjne (obecne w chorobach neurologicznych, np. w stwardnieniu rozsianym), naczyniowe (tzw. malformacje) czy zwyrodnieniowe – a także określić stopień ich nasilenia, ułatwiając zaplanowanie odpowiedniej terapii i ustalenie rokowań.
Przeczytaj: Rezonans magnetyczny całego kręgosłupa – jak przebiega, jak się przygotować
Samo badanie polega na tym, że pacjent leży na specjalnym stole, który automatycznie przesuwa się pod ramieniem aparatury systemu otwartego lub wjeżdża do wnętrza maszyny o kolistym kształcie (system zamknięty). Rezonans odcinka piersiowego kręgosłupa przebiega bezboleśnie, aczkolwiek towarzyszą mu głośne, cokolwiek nieprzyjemne dźwięki. Można je wytłumić, wkładając do uszu zatyczki lub specjalne słuchawki. Radiolog przebywa w oddzielnym pomieszczeniu, ale cały czas utrzymuje kontakt z osobą badaną – właśnie przez owe słuchawki lub przez interkom.
Pacjent ma więc możliwość zgłaszania wszelkich niepokojących zjawisk, które mają niekiedy miejsce po podaniu kontrastu (podaje się go przez wenflon założony pacjentowi przed procedurą). Zagrażająca życiu silna reakcja alergiczna na środki cieniujące wykorzystywane w rezonansie zdarza się niezwykle rzadko, kluczowa jest jednak wówczas szybka interwencja medyczna. Dlatego też przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut po badaniu należy pozostać na terenie danej placówki, tak aby w razie czego jej personel mógł taką interwencję natychmiast podjąć. Jeśli kontrastu nie podano, tuż po zakończeniu MRI można bez przeszkód powrócić do codziennych czynności.
Na wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa w odcinku piersiowym trzeba poczekać około tygodnia. O ile bowiem tysiące zdjęć i wykonane na ich podstawie trójwymiarowe modele, a nawet filmy z wnętrza ciała w tej okolicy są gotowe praktycznie od ręki, o tyle nie będą one kompletne bez wyczerpującego opisu, którego sporządzenie wymaga nieco czasu. Całość rejestrowana jest zwykle na płycie DVD lub innym nośniku pamięci. Niektóre ośrodki diagnostyczne wydają też od razu same zdjęcia, a opis dosyłają na adres e-mail wskazany przez pacjenta, tak aby nie musiał on zjawiać się ponownie i mógł z pełnymi wynikami udać się od razu do specjalisty, który je zinterpretuje.
Przeczytaj również: Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego – jak przebiega, jak się przygotować
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.