Zespół ZnanyLekarz
Przeczytaj, na czym dokładnie polega USG Doppler żył kończyn dolnych i jakie schorzenia pozwala zdiagnozować, a także kiedy warto poddać się temu badaniu.
Naczynia krwionośne oplatają cały ludzki organizm gęstą siecią, podzielić je zaś można na tętnice i żyły. Te pierwsze, najprościej rzecz ujmując, zajmują się transportem bogatej w tlen krwi pompowanej przez serce do praktycznie wszystkich komórek ciała. Te drugie natomiast powracają do serca, a płynąca nimi krew zamiast tlenu niesie ze sobą najczęściej dwutlenek węgla (wyjątek stanowią tu tylko żyły płucne i pępowinowe). Ciśnienie w żyłach jest znacznie niższe niż w tętnicach, co może być problematyczne zwłaszcza w przypadku nóg, czyli kończyn dolnych. Krew ma stamtąd bowiem do serca najdalej, a musi jeszcze pokonać siłę grawitacji. Na szczęście jeśli w obrębie owych naczyń pojawią się jakieś nieprawidłowości, zdiagnozować je można dzięki USG Doppler żył kończyn dolnych. W poniższym artykule zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat tego badania.
Z tekstu dowiesz się m. in.:
Podczas USG Doppler kończyn dolnych pacjent przyjmuje pozycję leżącą, siedzącą lub stojącą, stosując się w tym zakresie do poleceń lekarza przeprowadzającego badanie. Poddawany mu obszar – czyli jedna bądź obie nogi, zależnie od wskazań – musi zostać odsłonięty, jako że procedura polega na wodzeniu po skórze głowicą ultrasonografu, czyli aparatu do USG.
Głowicę smaruje się najpierw specjalnym żelem, który ułatwia poślizg, a także poprawia przewodnictwo ultradźwięków (p. niżej). Żel może być nieco chłodny i przez to wzbudzać we wrażliwszych osobach pewien dyskomfort, poza tym jednak badanie przebiega zupełnie bezboleśnie. Całość trwa z reguły od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie na ekranie ultrasonografu wyświetlany jest obraz naczyń oraz płynącej nimi krwi, słychać też odgłosy owego przepływu, wzmocnione przez maszynę.
Lekarz jest w stanie wychwycić ewentualne nieprawidłowości, zarówno patrząc na ekran, jak i na podstawie rzeczonych odgłosów. Swoimi spostrzeżeniami może od razu podzielić się z pacjentem. Spisuje je też i dołącza do wydruku wybranych obrazów. Wyniki USG Doppler żył kończyn dolnych w takiej formie są gotowe niemalże od ręki. Specjalista przygotowuje je, gdy pacjent usuwa resztki żelu ze skóry papierowym ręcznikiem i wkłada ubranie. Bywa też jednak, że prosi badanego o zaczekanie chwilę przed gabinetem, aby lepiej się skupić. Opis ocenianych struktur wewnętrznych uzupełniany jest często zaleceniami dotyczącymi np. pilnej konsultacji z chirurgiem naczyniowym czy terminu kolejnego, kontrolnego badania.
Natychmiast po zakończeniu ultrasonografii pacjent może powrócić do codziennych czynności, normalnie jeść czy prowadzić auto. Wcześniej nie musi się zaś do niej w żaden szczególny sposób przygotowywać. Warto tylko ubrać się tak, by w miarę sprawnie dało się odsłonić nogi do badania, oraz pamiętać o przyniesieniu ze sobą na nie dokumentów takich jak:
Należy bowiem podkreślić, że USG Doppler kończyn dolnych jest procedurą tak bezpieczną, iż można ją nie tylko powtarzać z dowolną częstotliwością, i to nawet u kobiet w ciąży (p. niżej), ale także wykonywać bez skierowania. Oczywiście tylko jeżeli koszt badania ma zostać pokryty z kieszeni własnej pacjenta, a nie ze środków NFZ.
W takiej sytuacji trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 100-215 zł w przypadku jednej kończyny albo 120-330 zł, gdy USG Doppler żył ma obejmować obie nogi. Ceny w poszczególnych placówkach porównasz, klikając w poniższe linki:
Za pośrednictwem wskazanych stron można też od razu zarezerwować termin badania w wybranej miejscowości.
Jego istotą jest zjawisko rozchodzenia się i odbicia ultradźwięków, czyli dźwięków o tak wysokiej częstotliwości, że niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Częstotliwość tę dobiera się również tak, by docierały one na odpowiednią głębokość. Głowica ultrasonografu emituje ultradźwięki o właściwie zadanych parametrach, a następnie zbiera je, gdy odbiją się od obecnych wewnątrz ciała elementów i do niej powrócą. Podobnie jak choćby echo ludzkiego głosu inaczej brzmi np. w wyłożonej kafelkami łazience, a inaczej w długim pustym tunelu, tak samo ultradźwięki odbite od różnego rodzaju struktur „brzmią” różnie dla aparatury USG. Informacje na ten temat zostają przełożone przez urządzenie na wyświetlane w czasie rzeczywistym obrazy.
W taki sposób ocenić można m. in. położenie, średnicę czy przebieg naczyń krwionośnych, a także grubość ich ścian. Aby jednak zaobserwować przepływ krwi przez nie, sprzęt wyposażony być musi dodatkowo w funkcję Doppler. Jej nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego uczonego, który jako pierwszy w historii opisał następującą właściwość dźwięku. Otóż jeżeli jego źródło się przemieszcza, to dźwięk ów zdaje zmieniać zależnie od odległości odbiorcy do tego źródła. Świetnym przykładem jest tu odgłos pędzącej karetki – gdy się do ciebie zbliża, brzmi wszak nieco inaczej, niż kiedy cię mija. Co więcej, właściwość tę mają nie tylko dźwięki emitowane przez poruszające się obiekty, ale także dźwięki od nich odbite.
Wykorzystuje się to np. w sonarach wojskowych czy właśnie w badaniach dopplerowskich: ultradźwięki emitowane przez głowicę aparatu do USG odbijają się od zmieniających swe położenie czerwonych krwinek, zaś informacje na temat ich „brzmienia” po powrocie do głowicy są przetwarzane na obraz. Dzięki temu określić można prędkość i kierunek przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, tudzież wskazać miejsca, w których przepływ ten zwalnia (np. z powodu patologicznego zwężenia) lub w których krew wręcz zawraca.
Przeczytaj: USG Doppler – na czym polega badanie
Ultrasonografia dopplerowska żył kończyn dolnych pozwala wykryć bardzo niewielkie zmiany (rzędu 0,1 mm), a w związku z tym diagnozować rozmaite schorzenia na wczesnych etapach, zanim zaczną stanowić poważniejsze zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia. Chodzi tu zwłaszcza o problemy takie jak:
Podczas badania ocenie podlega wydolność żył zarówno powierzchownych, jak i głębokich. Jest to o tyle istotne, że zaburzenia w obrębie tych ostatnich mają z reguły groźniejsze konsekwencje.
W razie pojawienia się nieprawidłowości USG Doppler pomaga ustalić ich przyczynę oraz stopień zaawansowania. W oparciu o wyniki ultrasonografii lekarz może zaś podjąć decyzję o wdrożeniu farmakoterapii lub podjęciu mniej lub bardziej inwazyjnego leczenia operacyjnego. Może też zalecić korzystne dla układu naczyniowego zmiany w trybie życia pacjenta, takie jak zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie spożycia tłuszczów i cukru czy rzucenie papierosów.
Warto wiedzieć
Zakrzepicę żył głębokich da się zdiagnozować dzięki USG Doppler nie tylko poprzez zobrazowanie skrzeplin obecnych wewnątrz naczynia, ale też wykonując tzw. test uciskowy, w którym głowicą ultrasonografu w odpowiedni sposób wywiera się nacisk na żyłę (żyła ze skrzepliną się pod nim nie zapadnie).
Ultrasonografia dopplerowska żył kończyn dolnych bywa wykonywana kontrolnie w celu monitorowania przebiegu i efektów leczenia m. in. zakrzepicy czy przewlekłej niewydolności żylnej, a także jako procedura kwalifikacyjna do zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej tudzież narzędzie kontroli pooperacyjnej.
Pierwsze badanie USG Doppler kończyn dolnych należy rozważyć natomiast w kontekście wystąpienia objawów takich jak:
USG Doppler kończyn dolnych zleca się ponadto po poważnych urazach w ich obrębie, przy podejrzeniu malformacji naczyniowych, zatorów żylnych, zakrzepicy lub zatorowości płucnej, a niekiedy też w przypadku omdleń, zawrotów głowy i profilaktycznie w ciąży, kiedy to wskutek zmian hormonalnych pacjentki bardziej narażone są na problemy żylne.
Ultrasonografii dopplerowskiej kończyn dolnych mogą się poddać osoby w każdym wieku i stanie zdrowia. W związku z koniecznością przesuwania głowicy ultrasonografu po skórze USG należy tylko przesunąć w czasie, jeśli w badanym obszarze występują świeże rany lub oparzenia. Jest to jednak praktycznie jedyne ograniczenie dotyczące tej procedury.
Na koniec warto wspomnieć, że w zależności od wstępnego rozpoznania lekarz może skierować pacjenta również na USG Doppler tętnic kończyn dolnych. Ma to miejsce chociażby w diagnostyce schorzeń takich jak:
Z punktu widzenia pacjenta badanie przebiega identycznie jak USG Doppler żył kończyn dolnych.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.