Alergia pokarmowa - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Alergia pokarmowa - informacje o chorobie

gr.  allos – inny +  ergos – reakcja
  Zespół reakcji zachodzący w organizmie po spożyciu określonych produktów spożywczych, wywołany przez układ immunologiczny. Dotyka głównie najmłodszych, ale może się ujawnić w każdym momencie życia. Wpływ na rozwój choroby mają czynniki dziedziczne (atopia) oraz składniki pożywienia. Nie bez znaczenia bywa również uszkodzenie błony jelitowej, spowodowane przyjmowaniem antybiotyków, atakami wirusów i bakterii.

Alergeny

  Głównym alergenem jest białko mleka krowiego, często wymienia się także: jajka, mąkę (gluten), ryby, soję, orzechy i niektóre owoce. Należy pamiętać, że często nie jeden, lecz kilka pokarmów przyjmowanych jednocześnie może być odpowiedzialnych za niepożądane objawy kliniczne. Warto zwrócić uwagę, że również substancje dodawane do żywności w celu poprawy walorów smakowych, zapachowych, barwnych, konsystencji, trwałości produktów, mogą w równym stopniu być odpowiedzialne za wywoływanie niepożądanych reakcji pokarmowych. Substancjami takimi są: kwas benzoesowy, glutaminian sodu, estry kwasu hydroksybenzoesowego, dwutlenek siarki, siarczany, barwniki azowe, nieazowe, substancje słodzące i spulchniające.

Leczenie

  Opiera się na obserwacji i wyeliminowaniu alergenu z diety, co wymaga często wielu wyrzeczeń i zaangażowania. Wraz z wiekiem ulega zmniejszeniu patogenetyczne działanie alergenów pokarmowych, dlatego zaleca się wprowadzanie na nowo produktów będących przedmiotem alergii po odpowiednio długim okresie eliminacji.   Gdy eliminowanie produktów nie wystarcza, stosowane jest leczenie farmakologiczne:
  • lekami przeciwhistaminowymi (np.: Clemastin, Diphergan, Phenazolina, cetryzyna, loratydyna)
  • preparatem o połączonym działaniu przeciwhistaminowym i przeciwalergicznym (Ketotifen)
  • lekami przeciwalergicznymi stosowanymi miejscowo (kromoglikan sodu zasługuje na szczególną uwagę, gdyż może być podawany doustnie, co okazuje się ważne w alergii przewodu pokarmowego)

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - alergia pokarmowa

Paulina Górska

Paulina Górska

Dietetyk

Rzeszów

Dominika Bzymek

Dominika Bzymek

Dietetyk

Katowice

Marta Jóźwiakowska

Marta Jóźwiakowska

Alergolog, Pediatra

Lublin

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Krzysztof Buczyłko

Krzysztof Buczyłko

Alergolog

Łódź

Alergia pokarmowa - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 43 pytań dotyczących usługi: Alergia pokarmowa

W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja osobista u alergologa. Po badaniu i ewentualnej diagnostyce można wykluczyć lub potwierdzić przyczynę takiej masy ciała.

Niestety, zmiany skórne należy obejrzeć, co najmniej na zdjęciach. Dopiero na tej podstawie można podejmować decyzje diagnostyczne i terapeutyczne. Wskazana osobista lub zdalna wizyta u alergologa…

Dzień dobry. Najlepiej umówić się na konsultację do alergologa, który zleci badania i następnie je zinterpretuje. Najczęściej zalecamy panele z krwi lub bardziej szczegółową diagnostykę molekularną.…

Alergia pokarmowa - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.