Mania - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Mania - informacje o chorobie

łac. mania
  Jest to zaburzenie psychiczne należące do grupy zaburzeń afektywnych (nastroju). Polegające na drażliwości (u ok. 80% pacjentów), odczuwaniu euforii (71%) lub obniżenia nastroju (72%), jak również chwiejności nastroju (u 69%). W przypadkach, gdy dominuje uczucie euforii pacjenci opisują ten stan, jako powodujący poczucie szczęścia, w pozostałych przypadkach pojawia się frustracja prowadząca niekiedy do urojeń prześladowczych. 
  Obserwowany wzrost może wystąpić na skutek:
  • przebiegu niektórych chorób somatycznych: infekcji, nowotworów, urazów oraz zawałów mózgu, nadczynności tarczycy, niewydolności nerek, padaczki skroniowej, pelagry, pląsawicy Huntingtona, stwardnienia rozsianego, tocznia rumieniowatego układowego, zespołu Cushinga.
  • zażywania substancji  psychoaktywnych, takich jak: amfetamina, cymetydyna, DOPA, kaptopryl, kokaina, kortykosterydy, leki cholinolityczne,  leki przeciwmalaryczne, leki przeciwwirusowe, psychodeliki.
  • leczenia antydepresyjnego w chorobie afektywnej dwubiegunowej

Diagnoza

  Chory najczęściej nie zdaje sobie sprawy, że coś mu dolega, dlatego to najbliżsi powinni skontaktować go z psychiatrą. Rozpoznanie następuje na skutek obserwowanych objawów oraz obciążeń rodzinnych.

Leczenie

  W początkowej fazie choroby możliwe jest szybkie opanowanie zaburzeń zachowania za pomocą leków przeciwpsychotycznych (olanzapina, haloperidol). Podniecenie obserwowane w manii  obniża się za pomocą benzodiazepiny (lorazepamu, diazepamu). Stosuje się również leki stabilizujące nastrój, takie jak sole litu, czy leki przeciwpadaczkowe (kwas walproinowy,karbamazepina).

Przyczyny

  Uznaje się, iż powodem występowania manii jest wzrost aktywności serotoniny i noradrenaliny (W przeciwieństwie do depresji, w której obserwuje się jej spadek). 

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - mania

Cezary Boduła

Cezary Boduła

Psychiatra

Zgierz

Magdalena Falkowska

Magdalena Falkowska

Psychiatra

Wrocław

Bartłomiej Duda

Bartłomiej Duda

Psycholog

Lublin

mgr Edyta Martela

mgr Edyta Martela

Psychoterapeuta

Rzeszów

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Iwona Adamkiewicz

Iwona Adamkiewicz

Psychiatra, Internista

Rzeszów

Mania - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.