Reumatoidalne zapalenie stawów - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Reumatoidalne zapalenie stawów - informacje o chorobie

Stadia

  Zaawansowanie choroby ocenia się na podstawie następujących etapów:
  • okres I – w badaniu RTG widoczne obrzęki tkanek miękkich, niewielkie zwężenie szpar stawowych, osteoporoza przynasadowa
  • okres II – wyraźne zwężenie szpar stawowych, w częściach przynasadowych kości widoczne geody zapalne oraz pojedyncze nadżerki na powierzchniach stawowych
  • okres III – rozwój geod i nadżerek, podwichnięcia i zniekształcenia stawów
  • okres IV – całkowite zesztywnienie kostne stawu

Leczenie

  Udowodniono, że stosowanie diety bogatej w kwasy tłuszczowe omega-3, wpływa korzystnie na łagodzenie objawów. W terapii stosuje się szeroką gamę leków (DMARD, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, leki biologiczne) oraz rehabilitację (kinezyterapia i krioterapia).

Diagnoza

  Odbywa się na podstawie kryteriów klasyfikacyjnych  Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego (American Rheumatism Association, ARA) z 1987 roku. 
  łac.  polyarthritis reumatoidea,  ang.  rheumatoid arthritis
  Autoimmunologiczna choroba reumatyczna  polegająca na postępujących zmianach w stawach oraz okolicznych tkankach, powstających na skutek stanów zapalnych. Proces zapalny obejmuje błony maziowe stawów, które ulegają pogrubieniu powodując ograniczenie ruchomości. Skutkiem jest osteoporoza oraz nadżerki okolicznych nasad kostnych. Natomiast ograniczenie ruchomości prowadzi do zaniku mięśni wokół zmienionego chorobowo stawu.
  Stwierdzenie 4 lub więcej kryteriów pozwala na rozpoznanie RZS:
  • sztywność poranna trwająca minimum 1 godzinę utrzymująca się przez co najmniej 6 tygodni
  • obrzęk 3 lub więcej stawów utrzymujący się przez minimum 6 tygodni
  • obrzęk stawów nadgarstkowych, śródręcznopaliczkowych i międzypaliczkowych bliższych, utrzymujący się przez minimum 6 tygodni
  • symetryczny obrzęk stawów, utrzymujący się minimum 6 tygodni
  • typowe dla RZS zmiany w RTG (nadżerki, osteoporoza)
  • guzki reumatoidalne
  • czynnik reumatoidalny (RF) w surowicy – w przypadku obecności RF rozpoznane zostaje seropozytywne RZS; w przypadku jego braku i obecności wymaganej ilości objawów diagnostycznych, rozpoznane zostaje seronegatywne RZS (przebiegające zwykle łagodniej)
Obecnie wykonuje się także badania polegające na oznaczeniu przeciwciał przeciwko cyklicznemu cytrulinowemu peptydowi (anty-CCP), ich obecność pozwala wykryć chorobę nawet kilka lat przed wystąpieniem objawów. 

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - reumatoidalne zapalenie stawów

Leszek Fudalej

Leszek Fudalej

Reumatolog, Internista

Wrocław

Paweł Czarnocki

Paweł Czarnocki

Fizjoterapeuta

Kraków

Michał Hawrył

Michał Hawrył

Fizjoterapeuta

Włodawa

Marek Kluszczyński

Marek Kluszczyński

Lekarz rehabilitacji medycznej, Pediatra

Kłobuck

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Reumatoidalne zapalenie stawów - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 16 pytań dotyczących usługi: Reumatoidalne zapalenie stawów

Trexan jest lekiem bardzo szkodliwym dla płodu i powinien być odstawiony 6 miesięcy przed zajściem w ciążę. Pani sytuację należy rozpatrywać indywidualnie, nigdy nie można w stu procentach założyć…

W pierwszej kolejności należy wykonać USG tego guzka, żeby określić jego charakter, co umożliwi ustalenie dalszego postępowania.

W pytaniu nie ma informacji na temat aktualnego leczenia RZS. Proponuję udać się w pierwszej kolejności osobiście do reumatologa w celu ustalenia dalszego postępowania.

Reumatoidalne zapalenie stawów - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.