Przyjmuję stacjonarnie oraz zdalnie w warunkach z obrazem i dźwiękiem. Oba typy wizyt u psychiatry są możliwe, jednak zawsze najbardziej wartościowa wizyta u lekarza to wizyta stacjonarna. Należy wziąć pod uwagę , że w wizytach zdalnych z różnych przyczyn nierzadko występują przerwy, zacinanie, osłabienia sygnału także zachęcam do wizyt stacjonarnych.
WAŻNE: Na wizycie nie wystawię leków na wyłączne żądanie pacjenta, bez odpowiedniej diagnozy i wskazań medycznych.
Bardzo proszę o zapoznanie się z informacjami poniżej, w tym WAŻNE INFORMACJE.
Lekarz specjalista psychiatra.
Ukończyłem Studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W latach 2018 - 2023 odbywałem szkolenie specjalizacyjne w Szpitalu Klinicznym im. Dr. J. Babińskiego w Krakowie, zdobywając doświadczenie w oddziałach psychiatrii ogólnej i specjalistycznej.
Zdałem Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie psychiatrii z oceną bardzo dobry, uzyskując przy tym jeden z najwyższych wyników w kraju.
Rozwijam się zawodowo uczestnicząc w konferencjach, dyskusjach klinicznych oraz regularnie czytając literaturę z dziedziny psychiatrii co daje gwarancję bieżącej aktualizacji wiedzy by móc pomagać pacjentom w sposób jak najbardziej efektywny i bezpieczny.
Konsultacja psychiatryczna obejmuje :
- przeprowadzenie badania psychiatrycznego - wywiad dotyczący problemów pacjenta, obserwacja, przeprowadzenie diagnostyki i postawienie diagnozy. (W bardziej złożonych sytuacjach mogą być wymagane dwie wizyty diagnostyczne)
- zaproponowanie leczenia farmakologicznego i innych opcji terapeutycznych, dobranie leków z uwzględnieniem objawów i przeciwwskazań, omówienie leczenia, wyjaśnienie spodziewanych efektów działania leków, czasu leczenia, ostrzeżenie o działaniach niepożądanych.
- wydanie szczegółowych zaleceń ze sposobem dawkowania leków, dodatkowymi informacjami, w tym telefony interwencji kryzysowej, badania dodatkowe do wykonania (jeśli konieczne).
- odpowiedzi na pytania i wyjaśnienie wątpliwości
- zwolnienie lekarskie jeśli są ku temu wskazania
- psychoedukacja na temat danego schorzenia i leczenia - na życzenie pacjenta
- wydanie skierowania do szpitala, na oddział dzienny, wystawienie zaświadczeń w tym zaświadczenia o stanie zdrowia OL9 jeśli są ku temu wskazania.
- wybranych sytuacjach sprawdzenie recept pacjenta w IKP (pkt 1 ważnych informacji poniżej)
WAŻNE INFORMACJE : (ADHD pkt 7)
1. Wypisanie niektórych leków - leków benzodiazepinowych, Z, leków opioidowych, metylofenidatu poprzedzone jest weryfikacją recept w internetowym koncie pacjenta IKP. Proszę sprawdzić przed wizytą czy w danych kontaktowych na IKP jest wpisany numer telefonu, będzie potrzebny aby dokonać autoryzacji. Aby zalogować się na moje IKP należy użyć profilu zaufanego lub przez bank. IKP nie obsługuje aplikacja mobywatel. Logowanie jest na stronie pacjent.gov lub w aplikacji mojeIKP.
W trosce o bezpieczeństwo pacjentów leki z grupy pochodnych benzodiazepin, stosowane w bezsenności leki typu Z (zolpidem, zaleplon, zopiklon) oraz innych narkotycznych wypisuję tylko w określonych sytuacjach ze wskazań medycznych. (Inne leki na spanie piszę normalnie). Przyjmowanie tych leków w dużych ilościach i od długiego czasu może świadczyć o uzależnieniu i najczęściej wymaga odstawiania w warunkach szpitalnych.
2. Zwolnienie lekarskie wypisuje w sytuacji kiedy uznam, że z medycznego punktu widzenia jest ono zasadne, podobnie jego przedłużenie. Zarówno pacjent jak i lekarz są kontrolowani przez ZUS. Efektem podważonego zwolnienia może być jego anulowanie i odebranie zasiłku. Nie ma zatem sensu przedłużać go, kiedy jest wyraźna poprawa stanu zdrowia.
3. Przyjmuje w różnych placówkach, w związku z tym proszę by przychodzić do jednego miejsca - w którym odbyła się pierwsza wizyta, gdyż w innej placówce nie posiadam poprzedniej dokumentacji medycznej i pomimo, że leczyłem pacjenta wcześniej to taką dokumentację trzeba tworzyć od początku.
4. Nie wystawiam zaświadczeń dla posiadania broni, adopcji, opieki nad dzieckiem, aborcji, dla sądu. Nie prowadzę odstawiania opiatów w warunkach ambulatoryjnych.
W kwestii aborcji ze wskazań zdrowotnych psychiatrycznych proponuję zwrócić się do organizacji FEDERA.
5. Przyjmuję w języku polskim.
6. !!! Nie zajmuje się przewlekłym długoterminowym odstawianiem leków opioidowych oraz benzodiazepinowych w przebiegu uzależnień. Nie prowadzę przewlekłej długotrwałej terapii tymi lekami. Stopień problemu jest najczęściej tak duży, że wykracza po za możliwości ambulatoryjne i wymaga specjalnych programów np. Metadonowy oferowany w poradni szpitala Rydygiera czy
Oddziału Leczenia Uzależnień
W przypadku objawów odstawiennych po substancjach psychoaktywnych oraz alkoholu należy udać się do szpitala na detoks.
7. Diagnoza ADHD - z uwagi na złożoność tematu, konieczność przeprowadzenia diagnostyki różnicowej i omówienie leczenia wymagane są 2 osobne wizyty po 50min (w kalendarzu oznaczane jako pierwszorazowe). Zwykle po pierwszej wizycie kieruję na pogłębione badanie psychologiczne, następnie pacjent wraca z opinią i diagnostyka jest kontynuowana, a w przypadku postawienia diagnozy omawiane są możliwości leczenia.
Jeśli opinia została wystawiona przed pierwszą wizytą i tak proces jest taki sam - 2 wizyty tylko bez kierowania na badanie. Ważne jednak przy tym, aby opinia miała dokładne sprawozdanie z badania DIVA z wyszczególnieniem spełnianych kryteriów diagnostycznych. Ostatecznie diagnozę stawia lekarza po przeprowadzeniu wywiadu uzupełniającego.
Zajmuję się zaburzeniami zdrowia psychicznego
Zakres psychiatrii w szczególności :
- zaburzenia nastroju w tym depresja, choroba afektywna dwubiegunowa
- zaburzenia lękowe: lęk uogólniony (przewlekłe męczące zamartwianie się), fobia społeczna (lęk przed interakcją z ludźmi), agorafobia (lęk przed znalezieniem się w sytuacji, w której otrzymanie pomocy może okazać się trudne lub niemożliwe) lęk paniczny i inne nieokreślone stany lękowe.
- przewlekły stres
- zaburzenia obsesyjnio-kompulsyjne (przwlekłe uporczywe natrętne myśli i/lub przymusowe niechciane wykonywanie różnych czynności)
- bezsenność
- zaburzenia somatyzacyjne – dolegliwości z ciała po wykluczeniu podłoża somatycznego,
- zaburzenie stresowe pourazowe i inne
- zaburzenia adaptacyjne na tle stresu
A także :
- ADHD
- zaburzenia odżywiania w tym bulimia i anoreksja
PAMIĘTAJ
DŁUŻSZE UTRZYMYWANIE SIĘ PRZYGNĘBIENIA, LĘKU, ZNIECHĘCENIA, BRAKU SIŁ, MYŚLI REZYGNACYJNYCH, SILNYCH WAHAŃ NASTROJU, WYSTĘPOWANIE NIETYPOWYCH FAZ NASTROJU, CZĘSTSZE SIĘGANIE PO UŻYWKI W TYM ALKOHOL, SILNE PRZEŻYWANIE STRESU MOŻE OZNACZAĆ SCHORZENIE, KTÓRE STANOWI RYZYKO ODEBRANIA SOBIE ŻYCIA.
NIE LEKCEWAŻ OBJAWÓW PSYCHICZNYCH, SĄ TAK SAMO WAŻNE JAK TE Z CIAŁA.