Moje doświadczenie
Adres
Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)
Czy brakuje Ci jakichś informacji w profilu tego specjalisty?
Pokaż innych dietetyków w pobliżuCennik
Brak informacji o usługach i cenach
Ten lekarz nie dodał jeszcze informacji o usługach i cenach.
Opinie pojawią się wkrótce
Napisz pierwszą opinię
Jesteś już po wizycie u mgr Błażej Bednarczuk? Daj znać, co myślisz. Inni pacjenci będą wdzięczni za pomoc w wyborze najlepszego specjalisty.
Dodaj swoją opinięOdpowiedzi na pytania
2 odpowiedzi udzielonych przez lekarza na pytania pacjentów na ZnanyLekarz.pl
Piłem 2 razy kefir 400ml i wzrósł mi puls po paru minutach prawie 20 i ciśnienie dochodziło maksymalnie do 150/100 trwało to do 3 godzin.Czy to może być wina tyraminy? Od niedawna biore propranolol wzf bo serce bije mi za szybko czytałem że trzeba więcej tyraminy żeby były objawy przy stosowaniu propranololu bo od kiedy biore ten lek nie mam juz takich skoków ciśnienia przy piciu kefiru. Boje się jeść sery i inne rzeczy z tyraminą czy nie wywołają skoków ciśnienia i pulsu.
Witam, przede wszystkim proszę powiedzieć czy nie przyjmuje Pan leków z grupy - inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO - leki przeciwdepresyjne oraz stosowane np. w chorobie Parkinsona), substancji takich jak np: moklobemid czy selegilina?Potęgują one działanie tyraminy.
Propranolol to lek z grupy beta blokerów. Zablokowanie receptorów beta doprowadza do zmniejszenia częstości skurczów serca i obniżenia ciśnienia krwi. Dlatego lek łagodzi wymienione przez Pana objawy. Najprawdopodobniej wykazuje Pan nadwrażliwość na tyraminę, która posiada zbliżoną budowę do adrenaliny wywołując opisane przez Pana dolegliwości (wzrost ciśnienia, tętna). Dodatkowo mogą występować bóle migrenowe czy światłowstręt. Propranolol również poprzez blokowanie receptorów beta zmniejsza działanie adrenaliny dlatego po przyjęciu leku nie odczuwa Pan objawów. Należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w tyraminę min. takich jak: sery żółte i pleśniowe, czerwone mięso i wina, czekolada, słodziki, sos sojowy, owoce cytrusowe, mocna kawa i herbata czy też marynowane ryby. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybranie się do specjalisty w celu ustalenia odpowiedniej diety.
Proszę o informację jaką dietę stosować przy zaburzeniach spichrzania glikogenu (glikogenoza wątrobowa; główny objaw/problem to hipoglikemia. Glikogenoza oczywiście została potwierdzona specjalistycznymi badaniami ;) ?
Witam, Problemem powinieni zająć się specjalista (dietetyk kliniczny), który opracuje odpowiedni schemat żywienia. Terapia dietetyczna musi być dostosowana indywidualnie pod pacjenta. W zależności od typu glikogenozy, stosuje się różne techniki dietetyczne od podniesienia ilości białka, suplementacji glukozy i maltodekstryny czy spożywanie skrobi kukurydzianej, ograniczenie fruktozy, sacharozy i laktozy w diecie. Pozdrawiam.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.